DADYA

Dadya'da Reggio

REGGIO EMILIA YAKLASIMINDAN ESINLENMIS OKUL

Türkiye’de bir yaklasimin %100 uygulanmasi fiziki sartlar, okullarin kamu kurumlarinin destegi, egitimcilerin egitimi, program detaylari nedeniyle sözkonusu olamasa da programdan esinlenerek ortamin düzenlenmesi, egitimde yaklasim esaslarinin ön plan çikarilmasi mümkündür ve okulumuz Reggio Emilia yaklasimindan esinlenerek hazirlanan bir ortamda, programini sürdürmektedir.

Reggio Emilia Yaklasiminin kurucusu Loris Malaguzzi’ye göre; çocuklara somut yasantilar sunularak yeni kesifler yapmalarina firsatlar saglanmasi önemlidir. Çocuklar sirasiyla arastirma, üretme ve hipotezlerini test etme asamalarindan geçmektedirler. Burada resim çizme, heykel, dramatik oyun gibi bir çok sembolik yolla kendilerini ifade etme imkâni bulmaktadirlar. Reggio egitimcilerinin “çocugun yüz dili” adini verdikleri bu görüs, çocuklarin somut yasantilari sembolik ifadelere dönüstürdükleri çok sayida dili ifade etmektedir. Çocuk problemlerinin çözümünde akranlariyla birlikte çalismakta, ögretmen ise bu sirada ona yardimci olmaktadir.

Egitim Ortami

Reggio Emilia yaklasiminda ortam “ögretmenin kendisi”dir. Ancak, Reggio Emilia yaklasiminda sadece fiziki çevrenin degil sosyal çevrenin de önemli oldugu vurgulanmaktadir. Bu nedenle Reggio Emilia okullarinda yetiskinler ve çocuklar arasindaki sosyal alisverisi kolaylastirmak amaciyla bütün çocuklarin ve ögretmenlerin birlikte bulunabilecekleri büyükçe bir alan bulunmaktadir. Okullarin içi ilik ve sakin; cam, ahsap dösemeli ve mat renklidir. Reggio Emilia okullari insanlari içeri girmeleri ve oyun oynamalari için çeken bir atmosfere sahiptir. Her okulda çesitli miktarda gerçek bitki ve çiçekler, bitkiler ve mutfak, yemek odasi, tuvaletler ve bahçe bulunmaktadir. Reggio Emilia okullarinda egitim çocuklarin gerçek hayatlariyla dogrudan bir iliski içindedir. Örnegin, her çocugun kendine ait bir posta kutusu vardir ve bu posta kutusundaki mesajlar, mektuplar ve resimler okul yasantisinin günlük bir parçasi olarak her gün degistirilmektedir. Sinif ortami çocuklarin fikirlerini birbirleriyle paylasabilmeleri için olanaklar saglamaktadir. Çocuklar küçük gruplar halinde çalisirken ögretmen çocuklarin söylediklerini kaydetmekte ve daha sonra bu kayitlari onlarla paylasmaktadir. Günlük aktiviteler esnasinda ögretmen çocuklarla küçük gruplar halinde çalismak için yeterince zamana sahiptir. Reggio Emilia siniflarinda bulunan panolar çocuklara verilen degerin bir göstergesi ve diger çocuklarla iletisim kurmanin bir araci olarak çocuklarin yaptiklari çesitli çalismalarla doludur. Reggio Emilia okullarinda dikkati çeken bir diger özellik, yer ve tavanda degisik özelliklerde aynalarin bulunmasidir. Aynalar, konveks ve konkav aynalar çocugun kendisini degisik açilardan ve degisik durumlarda gözlemesini saglamakta ve çocugu düsünmeye yöneltmektedir. Çocugun ögrenme dokümanlarina okulun her yerinde rastlamak mümkündür. Bu dokümanlar genellikle çocuklarin yaptiklari, düsündükleri, hissettikleri, merak ettikleri ve sorguladiklari bir projede, iki ya da üç çocugun birlikte çalisirken çekilen büyük fotograflari seklindedir. Ögretmen, çocugun projenin basinda nerede oldugunu, nereye gitmekte olugunu ve ne ögrendigini hatirlamak için bu dokümanlara birçok kez basvurmaktadir. Reggio Emilia merkezlerinde ucuz oyuncaklara rastlamak pek mümkün degildir. Çogunlukla siniflarin tabani ahsap kaplidir ve siniftaki oyuncaklarin çogu ahsaptan yapilmistir. Kullanilan materyallerin çogu dogal ve geri dönüsümlüdür. Her merkezde ahsap bloklar vardir ve genellikle bu ahsap bloklarin arkasinda duvara resim ve renkler yansitan bir tepegöz sistemi bulunmaktadir. Bazi merkezlerde ise aileler tarafindan yapilmis el yapimi kuklalar ve kukla sahneleri mevcuttur. Kimi merkezlerde de gölge oyunu için duvardan kâgit sarkitilmistir. Bu kâgit kullanilmadigi zamanlarda katlanabilme özelligine sahiptir.

DADYA’DA UYGULAMA

Okulumuz fiziki sartlar elverdigince Reggio yaklasimina uygun hazirlanmis, tepegöz, projeksiyon, ayna, ahsap material gibi malzemeler bolca kullanilmis, siniflarin düzeni rijit degil, çocuklarin istek ve ihtiyaçlarina göre degistirilebilir malzemelerden seçilmistir. Çocuklari sinirlamayan, kendi kendine yeten bireyler olmalarina firsat veren bir yaklasim sürdürülmeye çalisilmaktadir. Kurucumuz Hacette Üniversitesi Okul Öncesi Bölümü’nde ögretim görevlisi Arif Yilmaz ile birlikte Italya’da Malaguzzi Merkezi’nde egitim ve sertifika almistir. Doç. Arif Yilmaz ilki 2014 Nisan ayinda olmak üzere sisteme iliskin egitimleri tüm çalisanlarimiza hizmet içi egitim kapsaminda vermistir. Kurumumuz ögretmenleri, ayrica yine akademisyen ve yurtdisinda Reggio okullarinda ögremenlik yapmis Elif Kalkan’dan yil boyunca her ay hizmet içi egitim almis ve almaktadir.

Eylül 2014’den beri Reggio Emilia yaklasimini esas alan Pedagojik Dokümantasyon Projesi kapsaminda; TED Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi ögretim görevlilerinin sistematik gözlem, egitim ve uygulamalari ve yönlendirmeleri ile yol almaktadir.