DADYA

ETKINLIKLER

Kres ve Yuvalarimizda en temel etkinligimiz oyundur ve diger tüm etkinliklerin çatisini olusturur. Okullarimizda bazi etkinliklerde karma gruplar birarada çalisirken, özellikle bilissel çalismalarda gruplar, yas ve gelisim özelliklerine ve/veya ilgi ve meraklarina göre ayrilmaktadir.

Bunun yaninda;

 • Türkçe Etkinlikleri: Siir, sarki, sohbet, kuralli grup oyunlari, tekerleme, parmak oyunu, kukla, parmak kuklasi, tepegözde anlatim, hikaye tamamlama, problem çözme, drama, “sen olsaydin?”, tepegöz hikayeleri, canlandirmalar, “Göster-Anlat” ve proje sunumlari etkinlik örneklerindendir. Bu kapsamda gerçeklestirilen Duygusal Zeka Atölyesi kendini tanimaya yönelik duygu, beden dili, ifade kart ve etkinlikleri ile yapilan sistematik çalismalari içerir.

 • Bilissel Etkinlikler: Renk, sayi, kavram çalismalari, egitici masa oyunlari, yapi- doku, mekanda konum, ses, kavram eslestirme, karsilastirma, gruplama, siralama, olus sirasina dizme, örüntü olusturma, ayirdetme, neden- sonuç iliskisi kurabilme, doldur bosalt oyunlari, gözlem, basit problem çözme, okuma yazmaya hazirlik ve çizgi çalismalari, matematiksel oyunlar, ölçüm- tartim, satranç bilissel etkinlik örneklerinden bazilaridir.

 • Sanat Etkinlikleri: Resim, heykel, seramik, kesme- yapistirma, yogurma, kolaj, boya çalismalari, artik materyal çalismalari, serbest resim, origami, maket çalismalari, sinirli boyama, tuz hamuru, isik atölyesi, drama, bale, yaratici mutfak saati, ritm-perküsyon çalismalari, pandomim, tiyatro , dans ve her tür yaratici çalisma bu kapsamda düsünülebilir.

 • Fen- Doga Çalismalari: Çocuklarda varolan dogal merak duygusu yoluyla ölçüm-tartim, hacim, yerçekimi, hava durumu, tahminler, minik icatlar gibi basit konularin ele alinmasi; arastirma ve inceleme gezileri, isik atölyesi, karisim denemeleri, deneyler bu kapsamdadir. Doga programi kapsaminda; doga ile tanisma, oryantiring, pusula ile yön bulma, bahçe etkinlikleri, habitat, çesitli deney ve gözlem çalismalari ve rutin doga gözlem gezileri, habitat gözlemleri, kus gözlem, kompost gibi çalismalar yapilarak bu konuda çocuklari bilinçlendirerek, doga dostu bireyler olmasi amaçlanmistir. Okulumuzun en önemsedigi etkinlik alani olan doga egitiminde çevre konusunda bilinçlenme ve farkindalik yaratma ve ardindan tutum gelistirme seklinde özetlenecek amaca yönelik çalismalar yapilmaktadir.

 • Sportif Etkinlikler: Kaba motor becerilere yönelik her tür etkinlik; devinim ve hareket, beden egitimi, tenis, yüzme, yoga, pilates, binicilik, buz pateni bu kapsamda sayilabilecek etkinlik örneklerindendir.

 • Kültürel Etkinlikler: Müze, sinema, tiyatro, sirk, konser, sergiler, çesitli merkezlere yapilan geziler, okulda konuklarin agirlanmasi, meslek tanitimlari, özel günlere; ülkelerin kendi geleneklerine yönelik etkinlikler; bayramlar bu kapsamda yer alir.

 • Sosyal Etkinlikler: Dogum günleri, partiler, agaç dikme çalismalari, topluca yapilan eylem ve piknik gibi organizasyonlar, yilbasi, sene sonu gösterileri, sergiler, veli toplantilari okul öncesi programimizda yeralan sosyal etkinlik örneklerindendir.

Bunlarin disinda gerçeklesen brans çalismalarinda amaç, dikkat egitimi, ögrenmeye hazirlik, etkinlikleri sevdirmek ve hayatin renklerini içine sindiren çocuklar yetismesine olanak olusturmaktir. Ingilizce, Almanca, satranç, beden egitimi, müzik, seramik, görsel sanatlar, fotografçilik gibi dersler bu kapsamdadir ve 6 saat/hafta okul aidatinin içindedir.

 • Drama: Okulumuzda drama; tüm etkinliklerde yöntem olarak kabul edilmistir. Belli kurallara göre isinma, oyun-dogaçlama, rahatlama degerlendirme seklinde çok basitçe özetlenecek asamalar yoluyla, drama ortaminda katilimcilar yaratarak, gelistirerek ve yansitarak kendilerini, arkadaslarini, ailelerini ve içinde yasadiklari gerçek dünyaya ait bir çok seyi anlamalari amaçlanmaktadir.

 • Ingilizce: 3-6 yas döneminde herhangi bir yabanci dil ögrenme kapasitesi çok yüksek oldugundan, bu yaslari degerlendirmek amaciyla 36 ay itibariyla ingilizce egitimi drama teknigiyle gerçeklesen oyunlar, çesitli CD çalismalari, sarkilar, tekerlemeler, tepegöz hikayeleri, ögrenci kitap ve alistirma çalismalari yardimiyla verilerek daha etkin ögrenme saglanmaktadir.

 • Satranç: Satranç ülkemizde önemi gittikçe daha çok anlasilan, hem oyun-hem spor olarak yapilabilen zihinsel ve sosyal faaliyettir ve okulumuzda 5-6 yas bu etkinlige katilmaktadir. Çocuklarin at, fil, kale olarak kurmaca dramatizasyonu ile baslayan serüven miknatisli tahta oyunu, bilgisayara karsi oynama, son asama iki kisiyle bagimsiz satranç oyunu seklinde son bulur.

 • Fotograf-Sinema: Legolarla basalayan fotograf macerasi, kadraj, mercek, yakin-uzak kavramlari ardindan, portre- öz portre çalismalari, belgesel fotografçilik olarak ilerlemekte, oyunla fotografi, ardindan sinemayi ögretmeyi amaçlamaktadir.

 • Müzik- Dans: Dogumla baslayan ses duyarliligi ve ritm duygusu gelistirilerek, tekerleme, sarki, sarkili oyun, müzikal etkinlikler, dans, perküsyon çalismalari yoluyla haftada bir gün etkin ögrenme saglanmaktadir.

 • Beden Egitimi:Çocuklar okulöncesi dönemde hareketlidir. Bu dönemde çocuklarin fiziksel gelisimini desteklemek için bilimsel bir programin sürdürebilmesi için beden egitimi rutin etkinlik olarak ele alinmaktadir.

 • Görsel Sanatlar: Hergün her grubun kendi ögretmenleri ile yaptiklari atölye çalismalari disinda, haftada bir gün yapilan resim-seramik dersleri ile, sanatin kazandirdigi yaraticilik, düsünce aktarimi, ifade özgürlügü, el becerileri, kültür birikimi ilerleyen yillarda yasamin her alaninda kendini gösterecektir.

Okullarimizda bu etkinlikler disinda seçmeli etkinlikler açilabilmektedir ve bundan amaç hoslanilan, keyif alinan bir ugras ile, zaman degerlendirme aliskanligi ve seçeneklerin farkindaligini kazandirmaktir. Bu baglamda farkli dersler açilarak; çocuklarin daha sonraki yillarda dogru seçimler yapabilmesi için farkli disiplinlerle tanismasina vesile olmak okulumuzun amaci sayilabilir.

Kis döneminde binicilik, bale, folklor gibi etkinlikler, yaz döneminde badminton, doga yürüyüsü, yüzme, tenis gibi etkinlikler için kayit alinmaktadir. Seçmeli etkinlikler okul ücreti içinde degildir ve bu etkinliklerin açilabilmesi için grup yeter sayisi 10'dur. Etkinliklerden bir ya da daha fazlasina çocugunun katilmasini isteyen veli, kayit sirasinda kendisine verilen ilgili formu doldurarak idareye teslim etmelidir. Vazgeçilmesi halinde idare bilgilendirilmelidir.

Galeri