DADYA

Ekibimiz

EKİBİMİZ

Dadya Okulları’nda gruplara lisans/ön lisans mezunu ekip arkadaşlarımız liderlik eder.

Ama bundan önemlisi Dadyalılar;

Hayata kafa yoran, renkli,

Sıradışı hayalleri olan, merakları bitmeyen,

Dans eden, yoga yapan,

Çantasında kuşlara ekmek taşıyan,

Felsefe, sanat tarihi okuyan,

Gezgin, ekolojiye, permakültüre takmış,

Masalların büyüsüne kapılmış,

Eğlenen, öğrenen, çocuğun kendini gerçekleştirmesine fırsat tanıyan,

Dadya felsefesine inanan kadın ve erkeklerden oluşur.

Okullarımızda sanat liderleri, rehberlik birimi, ingilizce liderleri ve orman liderleri vardır. Okulumuzda çalışan grup sorumluları; 0-2 yaşta Kız Meslek Lisesi Çocuk Gelişimi mezunu, 2-6 yaşta Okul Öncesi lisans ya da Çocuk Gelişimi ön lisans mezunu, Valilik onaylı Reggio Emilia eğitimlerine ve okul öncesi programı, dokümantasyon, portfolyo, ilkyardım, çocuk istismarı, iş güvenliği gibi konularda zorunlu/zorunlu olmayan hizmet içi eğitimlere katılmış kişilerdir. Liderlerimizin hepsi hareket, orff, müzik, doğa; çoğu masal anlatıcılığı, etkili kitap okuma, duyu bütünleme konularında eğitim almıştır.

YÖNETİM EKİBİ

Dadya Çocukları Okulları’nın yönetimi Banu Özkan, Birsen Tüzüner ve Ender Özkan’dan oluşur. Dadya Okulları’nın bugünkü yapısına gelmesinde Yasemin Yıldız’ın ve nice liderin, ekip arkadaşının çok emeği var. Bugün oluşan o yapıyı sürdürmek yardımcıları ile birlikte Banu Özkan ve Birsen Tüzüner sorumluluğunda… Banu Özkan Dadya Alacaatlı’da, Birsen Tüzüner Dadya Oran’da Kuruluş Müdürü ancak, Dadya Okulları’nın bütünsel yaklaşımında işbölümü esastır. Kim mi Banu ve Birsen? Banu Özkan her şey hemen olsun ister, Birsen Tüzüner onu durdurur. Banu’nun aynı anda bir çocuğu giydirirken bir veliye laf yetiştirdiğini, o sırada yeni bir kitap siparişi için kaş göz ettiğini görebilirsiniz. Bilgi oburudur, sürekli eğitimlerdedir, yeniliklere doymaz, ama dikkati hızla dağılabilir. Hep elinde Dadya için yeni projelerle, yeni sınıf tasarımlarıyla, yeni materyallerle, hizmet içi eğitim talepleriyle gelir. Çalışmayı da, eğlenmeyi de pek sever. Birsen Tüzüner ise planlama ve organizasyon dehasıdır; okulun kahvaltıları, toplantılardaki zerafet, proje içerikleri hep onun eseridir, her şeyi olağanüstü hale getiren bir büyücüdür o. Öğretmenlikten geldiği için çalışanları çok iyi dinler, anlar, günlük akışta yaşanabilecek sorunları bilir, bulur ve hızla çözer. Çünkü sistematiktir, çok iyi gözlemcidir, iyi bir ekip lideridir. O nedenle yönetim Banu’nun yenilik merakı ve bilgi birikimi, Birsen’in işletme ve alan bilgisi, estetik algısı ile bir bütündür. Yasal ve mali işler Ender Özkan’ın sorumluluğundadır. Onlar ve tüm yönetim ekibinin gayreti ile Dadya Kültürü oluşmuştur. Dünyadaki ve eğitim alanındaki tüm yenilikleri ve bilimsel gerçekleri takip ederek, ülkemizin değerlerini de sisteme katarak ve sürdürülebilirliğe kafa yorarak kendileri ve yardımcıları Gülsüm Sağır, Elifcan Morkoyun, Caner Çiftçi, Begüm Su Özkan ve Elif Altun Duman ile bugünü geleceğe taşıma gayretleri sürüyor.

Dadya Alacaatlı Eğitimden Sorumlu Kuruluş Müdür Yardımcısı ve Uluslararası Orman Lideri: Gülsüm Sağır Korkmaz

2008'de yardımcı öğretmen olarak başladığım Dadya'da Alacaatlı Kuruluş Müdür Yardımcısı olarak aynı aşkla çalışmaya devam ediyorum. Hacettepe, TED Üniversitelerinin ortak TÜBİTAK projesi olan Dokümantasyon Projesi'nde görev aldığım günden bu yana öğrenme süreçlerinin görünür olması üzerine kafa yoruyorum. Bu proje, Sabancı Üniversitesi'nde Eğitimde İyi Örnekler Konferansı'nda sunulmaya değer bulundu. Ardından, yurt dışında Orman Okulu, Waldorf ve Reggio okullarında gözlem şansı buldum, ekoloji konusunda yurt içi ve yurt dışı seminerlere katıldım. Yaklaşık 10 yıldır Dadya'nın Yeşil Bayrak ve Okullarda Orman Programları'nın koordinatörlüğünü, 2018 yılındandır Kidsnook Masal/Duyu Programı'nın yöneticiliğini yapıyorum. Ancak sanılmasın ki çocuklardan koptum, sadece sınıfım yok. Hala yemekte, uykuda, atölyede çocuklarımlayım. Onlara sevgim de saygım da sonsuz. Tam da bu nedenle en büyük görevimin meslektaşlarıma bunu ve Dadya kültürünü anlatmak olduğunu düşünüyor, öğrenmeye devam ediyorum.

Dadya Alacaatlı Eğitim Müdürü ve Uluslarası Orman Lideri: Elifcan Sıradaş

Dadya’da büyüyen çocuklardan bir tanesi de benim; kendimi bildim bileli Dadya’dayım. 2006 Cebeci Kız Meslek Lisesi mezunuyum. İlk işim Dadya; 16 yıldır Dadya’da, kendim büyümeye devam ederken; hala çocuklarla oynamaya devam ediyorum. Çocukların dünyalarına girmek kadar keyif verici bir şey yok. Okulda bir yandan çocuklarla oynayarak öğrenirken, bir yandan, mesleğe yeni başlayan arkadaşlara Reggio yaklaşımının olmazsa olmazlarını ve deneyimlerimi aktarıyorum. Ben çocukken babaannemin Keloğlan masallarını dinlediğimde ve izlediğim çizgi film karakterlerini taklit etmeye başladığımda, birçok yerimi de kırdıktan sonra anladım ki, hepsi hayal! Ama hayaller çok güzel; sonra hayal kurmayı geliştirdim. Kurduğum hayalleri hayalleri etkinliklere katarak, oyun kurarak hayata geçirdim. Oyun hayatımın bir parçası oldu ve bu süreci çocuklarla tamamladım. Tamamladım derken, Çağdaş Drama Derneği’nde 5. kuru bitirdim, dramayı oyunlarıma kattım. Yurt içinde onlarca eğitim aldım, Almanya’da Reggio Inspired okullarda gözlem yaptım, tüm öğrendiklerimi, süreç gözlemlerimin geri dönütlerini oyuna kattım, ama daha çok yolum, öğrenecek çok şey var. Çocuklar dinlemeyi, hayal kurmayı ve oyun oynamayı deneyimlerken, onlara liderlik etmek beni çok heyecanlandırıyor. Gülüşlerimizi kahkahaya çeviren tek varlık çocuklarımız ile mutlu oyunlar, mutlu masallar…

Dadya Alacaatlı İşletme Müdürü ve Uluslarası Orman Lideri: Begüm Su Özkan

Ankara'da doğmuş ama sürekli gezmiş ve gezmeye devam eden bir doğa severim ben. Hayvanlar hep hayatımda oldu, onların sevgisinin eksik olduğu bir dünya düşünemiyorum. Önce Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Bölümü'nden daha sonra da Çocuk Gelişimi Önlisans Programı'nı bitirdim. Dadya hayatımın büyük bir parçası; çünkü annem Dadyalı. İçinde büyüdüğüm, bir ara neredeyse yok saydığım ama hep bir yanından tuttuğum Dadya’da iki yıl İngilizce derslerine girdim. Şimdi ise bir işletmeci olarak; Dadya’nın İnsan Kaynakları ve Toplam Kalite Yönetimi işlerine bakıyorum. Hem doğa sevgimi hem çocukların doğadaki özgürlüklerini izleme tutkumdan ötürü Orman Lideri olmak istedim. Bununla ilgili yurtiçi ve yurt dışında eğitimler aldım ve sonunda uluslararası orman lideri belgemi aldım. Çocukların seslerinin ağaçların arasında yükseldiği özgür günler görmek dileğiyle.

Dadya Oran İşletme Müdürü ve Uluslararası Orman Lideri: Elif Altun Duman

1989'da Eskişehir’de doğdum. Erkek kardeşimle babaannesi ve dedesinin dizinin dibinde büyüyen çocuklardık. Dedem bana ilk çarpım tablosunu öğreten kişiydi, ondan sabrı öğrendim. Annemizi erken kaybettiğimiz için babaannem hem annemiz, hem babaannemiz oldu, ondan da şefkati ve çocuklara karşı sevgi dolu olmayı öğrendim. Kardeşimle parkta yaz aylarında sabahtan akşama kadar kumla, çamurla, topla oynardık, evimizin arkasında yer alan kiraz ağaçlarına çıkar kiraz toplardık sonra kendi aramızda bir türlü paylaşamazdık. Çocukluğum hep böyle zıplayarak, koşarak, seksek oynayarak, ip atlayarak, çamurla oynayarak geçti. Çocukluktan beri dünyayı gezmek en büyük hayalimdi, bu hayalimi hiç kaybetmedim. Atlasları çok severdim. Farklı kültürler, yaşanmış sona ermiş topluluklar, şehirler hep ilgimi çekti. Dünyayı gezmeye bir yerden başladım. Hayalime eşlik etsin diye, Hacettepe Üniversitesi Sanat Tarihi bölümüne 1. tercihle girdim. Keyifle okudum, arkeolojik kazılarda yer aldım. Sabah 5:00’de uyanıp araziye çıkmak benim için muhteşem bir keyifti. Düşünceyi geliştiren her şeyi sevdim, bunun için Felsefe okumaya karar verdim. Şimdi Anadolu Üniversitesi 4. sınıf Felsefe bölümünde okuyorum. Üniversitedeyken kendimi geliştirmek adına ''Öğrenci Koçluğu'', ''Etkili İletişim'', ''Motivasyon'' gibi çok fazla eğitim ve sertifika aldım. Yakın zamanda Sanat Terapisi Eğitimi de aldım. 4 sene özel bir eğitim kurumunda Danışman Öğretmen/Rehber Öğretmen olarak, 2 senede Müdür Yardımcısı olarak görev aldım. Dadya ile yolum bir arkadaşımın önerisi ile kesişti. İyi ki de kesişti! Çocuk olmayı, çocukluğu burada her gün yaşıyorum ve anlıyorum ki çocukluk tekrar yaşanmıyor fakat içimizde bir yerde çocuk ruhumuz onu ortaya çıkartmamızı bekliyor.

EĞİTİM EKİBİ

Dadya Oran Grup Lideri: Ayşe Kübra Öz Sütçü (doğum izninde)

Hatırlıyorum, ilkokul zamanlarımda, bazı teneffüslerde, okuduğum okulun anaokuluna giderek onları seyrederdim. Minik çocukları eğlendiren, eğlendirirken öğreten öğretmen idolüm olmuştu. ''Seni en çok ne mutlu eder?'' sorusuna cevabım netti. Lise eğitimimde Çocuk Gelişimi Bölümü'nü okuyacağım diyerek hedefimi belirlemiştim. Üniversite eğitimlerimi de Atatürk Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi ve Anadolu Edebiyat Fakültesi Sosyoloji bölümlerini okuyarak tamamladım. Çocukluğumdan bu yana hep meraklı olmuşumdur. Merak edip araştırma, yeni şeyler keşfedip deneyimlemeyi severim. Ne demişler ‘Öğrenmenin yaşı yoktur’. Umarım bu merakım hiç bitmez ve ben hep yeni yeni şeyler öğrenirim... Dadya ile 2016 yılında yollarım kesişmeden önce, birkaç farklı kurumda çalıştım. Farklı yaş grupları, farklı kişilikler, ortamlar gözlemledim. Dadya’ya geldiğimde ise Dadya’nın bir felsefesi vardı gerçekten. Burada çocuklarla öğrenirken liderlik etmek, öğretirken de öğrenmek çok güzel bir deneyim. Öğretmen olarak değerli olduğun; seni yaşayarak edindiğin bilgilerle, eğitimlerle hep ileriye taşıyan harika bir kurum. Tabii o kurumu yöneten harika bir insan var. Umarım çocukların o güzel kalplerine dokunup birlikte güzel yollara varırız.

Dadya Oran Grup Lideri ve Uluslararası Orman Lideri: Gözde Öztürk

Benim hikayemde anlatacak çok anım, söyleyecek çok şarkım, kurduğum çok hayalim var ama yaz yaz bitmez. O yüzden size birazını anlatacağım. Hayal kurmayı çok seven kurduğu hayallere inanan biriyim. En büyük hayalim doğadaki tüm canlılar ile birlikte masal anlatmak ve şarkı söylemek. Şarkı söylemeyi her zaman çok severdim, her anımı neredeyse şarkı söyleyerek geçirirdim ama Ukulele hayatıma girdiğinden beri onunla dostluğum pekiştikçe daha da arttı. Doğanın bir hikayesi var ve ben bu hikayenin bir melodisi olduğuna inanıyorum. En sevdiğim renk doğadan geliyor, yani yeşil. Masal anlatmayı yazmayı çok severim. Bu sıralar daha çok masal anlatmayı, yazı yazmayı, konuşmayı müzikal hale getirmeyi merak edindim. Çocukların dünyasına girmem zor olmadı. Çocuksu biri olduğum için onlarla sohbet etmeyi, oyun oynamayı çok seviyorken neden her anımda çocuklar olmasın dedim ve okul öncesi lisans eğitimim sonrası 2017'de Dadya Çocukları'nda başladım ve keyifle devam ediyorum. Çocuklarla ile birlikte ben de büyüyorum gelişiyorum ve her geçen gün keşfettiklerimle yeni bir ben oluyorum. Kendi ritmimi bulduğum, kendi hikayemi yazdığım bu yolda merakım, heyecanım çocuklar ile daha keyifli. Çocuklarla çıktığım bu yolda onlara kendimden ufacık izler bırakmak en büyük isteğim. Onlardan aldığım enerji, yaşadığım anılar, gözlerinde gördüğüm ışıkla kendi hikayeme yenilerini ekleyerek hayallerime yaklaşıyorum… Belki bir gün hayallerin gerçekleştiği bir noktada buluşuruz… Kim bilir... Söylemeyi atlamadan lisans eğitimine Gazi Üniversitesi'nde başladım, Hacettepe'de devam ettim.

Dadya Alacaatlı Grup Lideri: Ayşegül Ersoy

İstanbul doğumluyum. 23 yıllık evli 22 ve 16 yaşlarında iki erkek çocuk annesiyim. 2018'de Dadya'da yeniden doğdum, burada çok şey öğrendim, daha da öğrenecek çok şey var. Öğrenmenin yaşı yok ilkesiyle, Dadya'da çalışırken Atatürk Üniversitesi Önlisans Çocuk Gelişimi Bölümü'nü bitirdim. Şu an ise kendimi daha da geliştirmek adına lisans eğitimime devam ediyorum. Yaşımın getirdiği en sevdiğim hobilerim arasında örgü örmek ve kendime ait minik bahçemde üretmek, keyif yapmak var. Çocukluğumdan beri ise bir çocukla evcilik oynamak, temsili yemek yapmak, yemek yemek, bir de tiyatro en ama en sevdiklerim arasında. Dadya'nın bir parçası olmaktan çok ama çok mutluyum. Teşekkürler Dadya!

Dadya Alacaatlı Grup Lideri: Arzu Çiftçi

Merhabalar, 1984 Kayseri doğumluyum. İki çocuk annesiyim. MEB onaylı Çocuk Gelişimi Eğitici Eğitmen sertifikası sahibiyim ve Anadolu Üniversitesi Engelli Bakım Rehabilitasyon Bölümü mezunuyum. 2017-2022 yılları arasında tam 4,5 Dadya Oran şubesinde 0-3 yaşta grup lideri olarak çalıştım. Oğlum üniversite sınavına hazırlandığı için 8 ay ara verdim, sonra yuvama döndüm. Güler yüzlü, pozitif ve sabırlı biriyimdir. Yeni şeyler öğrenmeyi, kendimi geliştirmeyi çok önemsiyorum. Doğada yürüyüş yapmayı, kitap okumayı, çocuklarla zaman geçirmeyi, dil etkinliklerini, parmak oyunlarını çok seviyorum. Sevdiğim işi mutlulukla yapıyorum. İyi ki, iyi ki Dadya ailesindeyim, tam da istediğim yerdeyim.

Dadya Oran Grup Lideri ve Uluslararası Orman Lideri: Zeynep Rabia Çalık

1995 senesinin sonbaharında Kayseri'de doğdum. Doya doya oynadığım, neşe dolu bir çocukluk geçirdim. Çocuk olmanın sihrine, tüm masalların gerçek olabileceğine hep inandım. Bu nedenle mesleğimde de çocuklarla olmaya karar verdim. Liseyi de Kayseri'de Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencisi olarak okudum. Bir değişim programına katılıp kısa bir süre Hollanda'ya gittim ve okulumuza gelen yabancı öğrencilerle ilgilendim. Lisans eğitimimi Ahi Evran Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği alanında tamamladım. Üniversite eğitimim boyunca alanımla ilgili seminer ve konferanslara katıldım. Bir dönem amatör olarak tiyatro ve keman ile ilgilendim. Çocukluğumdan beri oyun oynamayı, doğayla vakit geçirmeyi, yürüyüş yapmayı, kitap okumayı çok severim. Tüm çocukların birer kaşif olarak doğduklarına ve kendi hayallerini takip etmeleri gerektiğine inanıyorum. Amacım çocuklar hayallerinin peşinden giderken onlara rehberlik etmek ve tüm yolculukları boyunca sevgiyle ilerlemelerine yardımcı olmaktır. Eğitim felsefesini, çocuklara duydukları saygı ve özeni takdir ettiğim Dadya Çocukları ile 2021 yılında yolumuz kesiştiği için çok mutluyum. Kendi hayat yolculuğumuzda kalbimizdeki çocuğu dinlersek bizler de yetişkinler olarak yolumuzu aydınlatmayı başabiliriz. Kalbimizi sıcak tutalım. Kalbimizi çocuk tutalım. Sevgiyle...

Dadya Alacaatlı Grup Lideri: Şilan Ceyran

Malatya'da doğdum. Çocukluğum köyümüzün dağında, deresinde oyun oynayarak, farklı yerlerde gezerek geçti. Çocukluğumun en güzel hatıraları ailecek bahçe de geçirdiğimiz zamanlardı ki bu dönemimde benim doğaya ilgim büyük bir merakla başlamıştı. Gittiğim okullarda doğa ile ilgili etkinliklere başrolde olmuştum. Özellikle lise döneminde kaldığım yurtta karşılaştığım Özel Eğitim Öğretmeninin dikkatini çekmiştim. Onunla beraber doğa ile ilgili birçok etkinliklere katılmıştım. Onun hem doğa sevgisi hem de çocuklara olan sevgisi benim bu mesleği seçmemdeki en büyük etken olmuştu. Her zaman onun gibi hem doğayı hem çocukları seven, öncelik veren biri olmak istemiştim. Üniversiteye başladığında çocuklarla ilgili birçok şey öğrenmeye başlamıştım. Aynı zamanda Tema'ya üye olup, katkı sağlamak istemiştim ancak pandemi nedeni ile bununla beraber katılacağım bir çok eğitim iptal olmuştu. Eğitimimi online olarak tamamladım. İki aylık stajımı yüz yüze tamamlayarak üniversiteden mezun oldum. Kreşlerde iş bulana kadar kendi harçlığımı çıkarmak için restoranda oyun alanında çocuklara bakmaya başladım. Bu sayede Banu Hanım ile tanışma fırsatımız oldu. Banu Hanım mesleğime başlamama fırsat verdi. Böylelikle büyük bir heyecanla 2021 yılında Dadya ekibine dahil oldum ve devam ediyorum.

Dadya Oran Grup Lideri: Özden Yeşildoğan

1996 yılının Eylül ayında doğdum. Doğayı ve doğada olmayı çok seven biriyim. Annem ve babamın çalışmaları sebebiyle beni yıllarca biricik dedem ve anneannem tek katlı müstakil evlerinde büyüttüler. Dedemin kendi bahçesinde bütün ailemize yetecek kadar meyve ağaçlarıyla, ekmiş olduğu bostanlarıyla büyüdüm. Sınırsız oyun ,eğlence ve güvenilir bir ortamda büyümek kadar güzel ne olabilir? Eğitim hayatım boyunca kendimi geliştirmeye özen gösterdim. Çünkü ailemin emeklerine çok kıymet verdim. Küçük yaşta yaşamış olduğum üzücü olaylar beni hayata hep önde başlattı ya da ben öyle düşünüyorum… 13 yaşında anneannemi, 19 yaşında annemi kaybettim. Erken yaşta sorumluluk almak beni daha da güçlendirdi. Çocukları daha doğrusu çocuk olmayı çok seviyorum. Neşem ve mutluluğum buradan geliyor. Üniversite sınavlarına hazırlanırken dershane öğretmenimin bu alana yönlendirmesiyle İstanbul Medipol Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü'nü kazandım ve mezun oldum. Ardından kendimi farklı bir alanda geliştirebilmek adına Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünü de bitirip, 2022 yılında mezun oldum. Farklı yerler görmek, keşfetmek en büyük ilgi alanlarımdan biridir. Türkiye’deki bütün illeri teker teker gezebilmek, ardından her sene yurt dışına çıkmak isteklerim arasındadır. İş hayatına özel bir anaokulunda tecrübe edinerek başladım. Eğlenceli, sevecen, anlayışlı, dürüstlüğe özen gösteren, çocuğa ve çocuğun gelişimine kıymet veren bir eğitimci olmaya özen gösteriyorum. 2021 yılında hayatta en değerlim olan dedemi kaybettim. Dedemden sonra bana en büyük desteği veren eşimle 2022 Nisan ayında evlendik. Eşimin çok iyi bir kurumda çalışmamı tavsiye etmesiyle 2022 yılında Dadya Çocukları'na başvuruda bulundum. Ne kadar doğru bir karar vermişim. Her şeyden önce çocuğa kıymet veren, kendimi geliştirebileceğim, iyi ilişkiler ve arkadaşlıklar kurabileceğim ,güvenilir bir yerde olmak bana huzur veriyor. Teşekkürler Dadya Ailesi.

Dadya Alacaatlı Grup Lideri: Aleyna Biçer

1999 yılında yağmurlu bir Eylül akşamı Ankara'da doğdum. Sevgi dolu ve eğlenceli bir ailenin ortanca çocuğuyum. Özgürce ve huzur dolu bir şekilde büyüdüm. İki minik kedinin annesiyim. Şimdiye kadar hayatımın büyük bir çoğunluğunu doğa, hayvanlar ve çocuklar için ayırdım. Gezmeyi, yeni yerler keşfetmeyi, doğada vakit geçirmeyi yoga ve meditasyon yapmayı çok severim. Hayat dolu ve eğlenceli biri olarak tanımlarım her zaman kendimi. O kadar çok emindim öğretmenliği ömrüm boyunca seveceğimden mesleğime 5/6 yaşlarındayken babamla birlikte işe gittiğim gün "büyüyünce ne olacaksın?" sorusuna "ben anaokulu öğretmeni olacağım" cevabını vererek karar verdim. Liseye geçeceğim zaman çok fazla araştırma yaparak kendimi bu meslekte nasıl geliştiririm öğrendim. Lisede çocuk gelişimi bölümü özel eğitim dalında eğitim gördüm. Daha sonra Ege Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü'nden mezun oldum. Eğitim yıllarım boyunca çok fazla eğitim ve projelere katıldım. Lise ve üniversite yıllarımı hem eğlenceli hem de dolu dolu yaşadım. Şuan meslek hayatımın üçüncü yılına girecekken bu meslek için yaratıldığımı hissediyorum. İki sene farklı bir okulda öğretmenlik yaptım. Çok güzel ve çok özel günlerdi benim için. Daha sonra insan huzur bulduğu yeri bulmalı diye düşünerek 2022 yılında Dadya ile tanıştım. Şuan ait olduğum yeri ikinci ailemi bulduğumu hissedebiliyorum. İyi ki yollarımız kesişti sevgili Dadya, sevgi dolu bir dönem olmasını diliyorum.

Dadya Alacaatlı Grup Lideri: Semra Erdoğmuş

1988 doğumlu, evli, iki tatlı kız annesiyim. Erzurum Atatürk Üniversitesi Çocuk Gelişimi mezunuyum. 8 yaşında İstanbul'dan Ankara'ya babamın işi sebebiyle geldik. Çocuklumdan beri kardeşlerime ve kendimden küçüklerime hep bir annelik duygusu besledim ve yaptım. Şimdi ise gerçek anne oldum çocuklarımla büyüyorum. Ortaokul döneminin sonunda birkaç mesleğe ilgim ve yeteneğim olduğu için karar vermekte zorlanıyordum. Rehber öğretmenimin ''Sen kesinlikle sağlıkçı olmalısın!'' sözü etkilemişti. Sınava hazırlanmamda da ciddi anlamda emeği geçti ve Ankara Süleyman Demirel Sağlık Meslek Lisesi Ebelik Bölümü'nü kazandım. Eğer okula başlasaydım kim bilir kaç bebeğin dünyaya merhabasına kucağımda şahit olurdum. O dönem babam yurtdışından güzel bir iş teklifi almıştı ve biz taşınma planları nedeniyle kayıt yaptıramadık. Çok üzülmüştüm ama iyi ki yolum 2022'de Dadya Çocukları'yla kesişti. Dadya'da Öğretmen olmak çok güzel fakat ben çocukluğumun da burada geçmesini çok isterdim. Teşekkürler Dadya Ailesi!

Dadya Alacaatlı Grup Lideri: Sümeyye Korkmaz

Merhabalar 2001 yılının şubat ayında Hatay'da doğdum. Çocuklara olan sevgimden ve onların hayatlarına ufak ufak da olsa katkım olmasını istediğimi biliyordum ve lisede çocuk gelişimi bölümünü okudum. Lisede yaptığım stajlarla birlikte, çocuklarla olmak istediğime emin oldum. Üniversitede uzağa gitmek istemedim ve Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Çocuk Gelişimi Önlisans programını bitirdim. Üniversitem biter bitmez yaşadığım ilçede önce yardımcı öğretmenlik yapmaya başladım, daha sonrasında grup sorumlusu olarak devam ettim. Bu sırada ikinci üniversite ile lisansımı tamamlayayım deyip, İstanbul Üniversitesi Çocuk Gelişimi Açık Öğretim Fakültesi'ne başladım, 3. sınıftayım. Hatay'da öğretmenliğim devam ederken yaşanan üzücü depremden sonra ailemle birlikte 2022 baharında Ankara'ya yerleştik. Okul öncesi öğretmenlik hayatıma Dadya'la birlikte devam etme fırsatım oldu. Küçük grupları, bebekleri çok sevdiğim için burada da Hatay'da olduğu gibi onlarla devam etmek istedim ve Dadya bebekleriyle birlikteyim. Tabi ki onların dışında bütün gruplardaki çocuklarla iletişim halindeyim ve hepsiyle çok eğleniyoruz, mutluyuz. Dadya'yı ilk günden kendime yakın buldum; çünkü doğa temelli ve ben de hep doğada büyüyen, mutlu küçük bir kız çocuğu idim. Doğada Dadya Çocukları'yla yeni maceralara ve eğlencelere birlikte koşacağız...

Dadya Alacaatlı Gru Lideri: Selen Tekyıldız

Merhabalar... Sizlere biraz kendimden bahsedeyim. Öncelikle bu yazıyı yazarken içimden diyorumki nerden başlasam, hangi hayalimi yazsam, nerden başlasam, nerede bitirsem... 2001 yılının Temmuz ayında RİZE' de doğdum. Doğanın ortasında, hayvanlarla iç içe, her gün toprakla oynayıp üstü başı çamur olan o pasaklı kızdım ben :))) Hayvanlarla temas etmeden, toprağa dokunmadan nasıl büyürdüm bilmiyorum... Çocukluğumdan beri hep hayallerimin peşinden gittim, hayatta kendime hep hedefler koydum. Birçok zorluklarla beraber hayallerimin bir çoğunu gerçekleştirdim. Şimdi DADYA ile beraber hayallerime doğru adım adım ilerliyorum. DADYA ile yedinci ayımı doldurdum. DADYA'yla beraber kendimi geliştirmeye devam ediyorum. Bu yüzden iyiki DADYA diyorum :) Artvin Çoruh Üniversitesi Çocuk Gelişimi mezunuyum. Okulum bittikten sonra DADYA ile tanıştım. Hem DADYA ile hemde aldığım diğer eğitimlerle kendimi geliştirmeye devam ediyorum. Şu anda ise SOSYAL HİZMETLER bölümünün 3. sınıf öğrencisiyim. Çocuklar nerde ise ben oradayım:)) Okumaya ve çocuklara hiçbir zaman doymadım hiçbir zamanda doyamayacağım...

Dadya Alacaatlı Grup Lideri: Nilsu Türker

1999’un sıcak bir Ağustos akşamında doğmuşum. Annem her zaman, doğmak için o kadar sabırsızdın ki, diye başlar cümlelerine. Sanırım o zamanki aceleciliğim hala devam ediyor. Çocukluğum Ankara’da lojmanda geçti. Sabah dışarı çıkıp akşama kadar parkta kumlarla, komşu çocuklarıyla sahalarda futbol oynayıp gecenin bir saati sanki sabah tertemiz tıpkı oyuncak bebek gibi özenli giydirilmemişim gibi dönerdim. Babam her zaman eşe dosta “aslan kızım” diye tanıtırdı beni. Sonra bir anda okul hayatım başladı. Hiçbir zaman saatlerde ders çalışan biri olmadım. Sadece dersimi derste dinleyip ödevlerimi yapıp ertesi gün tekrar okula gitmekle geçti öğrenciliğim. Yaşım büyüdükçe, meslek seçimi yapmam gerekti. İlgi alanlarımı ve hayatta ne istediğimi keşfetmem çok zamanımı aldı. Lise hayatım boyunca meslek seçimi yapabilmek için kendimi tanımaya çalıştım. Belki annemin çocuk gelişimci olmasıdır belki de çocukların o saf sevgisi, acımasız dürüstlüğüdür beni bu mesleğe iten bilemiyorum ama okul öncesi öğretmeni olabileceğimi, çocuklarla çalışırken yorulsam bile asla şikayet etmeyeceğimi ve hatta her gün onların enerjileriyle daha da gençleşeceğimi düşünerek 2018’de Hacettepe Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği bölümüne kaydımı yaptırdım. 2023 Haziran ayında da okulumu onur öğrencisi olarak tamamladım. Staj sonrası ilk mesleki tecrübemin Dadya gibi bir kurumda olacak olması başta güvenli ortamımdan çıktığımı, zorlanacağımı ve bocalayacağımı düşündürürken daha ilk dakikadan sanki Dadya’da doğmuşum gibi beni kucaklamaları bütün korkularımı bir kenara bırakıp işime tekrar heyecanla bağlanmama vesile oldu. Umuyorum ki bu donem umut, heyecan ve eğlence dolu geçer.

Dadya Alacaatlı Grup Lideri: Hanife Akın

Merhaba ben Hanife Akın, 1984 Rize doğumluyum. 16 yaşında bir kızım ve 14 yaşında bir oğlum var. Lisans eğitimimi Marmara Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği bölümünde 2007’de tamamladım. Eğitim Yönetimi Bölümü’nde yüksek lisans tez aşamasındayım. İstanbul’da Ayvalıdere Anaokulu ve Selahattin Müzeyyen Kaçaker Anaokulu’nda 8 yıl çalıştıktan sonra Ankara’ya yerleştim. Ankara’da Çağın Çocukları, Fransız La Fontaine ve Kuğulu Montessori Anaokulları’nda çalıştıktan sonra, Dadya Çocukları’nda olmaktan heyecan ve mutluluk duymaktayım. Mesleğim ve kişisel hayattaki rollerim neticesinde yüzlerce çocukla keyifli yolculuklara çıktık. Varış noktamız eğlenirken öğrenebilen, kendisine güvenen, bağımsız hareket edebilen, sorgulayan, kendini tanıyan, gelişime açık olan çocuklara rehber olabilmek. Öyküm Öğretmenimizin rehberliğinde çocuklarınızı tanıma ve hassasiyetlerini öğrenme sürecinde hepsiyle güvenli bağ kurmayı amaçlıyorum.

Dadya Oran Grup Lideri: Yeşim Işık

Merhaba, ben Yeşim, 1995 Ankara’da meraklı bir kız çocuğu olarak dünyaya geldim. 4 kişilik bir ailede yaşamı keşfetmeye başladım. Her zaman çevremdeki yeni oyunlar, bilgiler öğretmeyi seven, kolay arkadaş edinen biriydim. Lise hayatım başlarken bunu meslek edinmeye karar vererek Zübeyde Hanım Kız Meslek Lisesi’nde Çocuk Gelimi Bölümü’nü seçerek yeni oyun arkadaşlarımı bulmak için heyecanlı bir adım attım. Buradaki eğitimim sonrasında yeni oyunlar öğrenmek, gelecekteki küçük arkadaşlarıma daha verimli eşlik edebilmek için Atatürk Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü’nü bitirdim ve öğretici dünyasına katıldım. 8 yıllık bu deneyimimde çokça mesleki eğitime katıldım, çok miniğime eşlik ettim. Bu dünya bana göre, daha genç, heyecanlı, hareketli, öğrenmeye açık… Çocukların önce kendi dünyalarını, sonra çevrelerindeki dünyayı keşfetmeleri için onların yanında olmayı, öğretmenleri olmayı seviyorum. Bu heyecan ve istek ile, Dadya’nın sevecen ve öğretici ortamında buluştuğum için çok mutluyum. İyi ki Dadya’dayım ve Sevgili Küçüğüm İyi ki sen de Dadya’dasın. Birlikte keşfedeceğimiz koca bir dünya var.

Dadya Alacaatlı Asistan Lider: Beyza Soyal

Ben Ankaralıyım, 2019'da liseyi bitirip Dadya'da çalışmaya başladım. MEB onaylı Çocuk Gelişimi Eğitici Eğitmen sertifikası sahibiyim. En büyük inancım sevginin ve mutluluğun bulaşıcı olduğu. Dadya'da öğrenmenin yaşı yaşı yok; sürekli hizmet içi eğitimlerle kendimizi geliştiriyoruz. Çocuklarla dans etmeyi ve çocuklardan bir şeyler öğrenmeyi çok seviyorum. O zaman Dadya Dadya ne güzel dünya. Yolumuz çok uzun çocuklar daha çok güzel bilgiler paylaşacağız sizinle.

Dadya Alacaatlı Asistan Lider: Semra Aydemir

Ankara doğumluyum. Lise mezunuyum. Hiç yerinde duramayan ve çevremdekileri mutlu etmekten hoşlanan birisiyim. İki erkek çocuk annesiyim. Eşimin mesleği dolayısıyla birkaç şehirde ikametgah ettik. Ardından Ankara'ya döndüğümde çalışmaya karar verdim. Artık çocuklarım da büyümüştü. Çocukları çok seviyorum. Daha önce de kreşte çalıştım. Ardından 2021'de Dadya ile tanıştım ve burada olmaktan çok mutluyum. MEB onaylı Çocuk Gelişimi Eğitici Eğitmen sertifikası aldım. Dadya'da çocuklarla öğrenerek, eğlenerek devam ediyoruz. Ve nice güzel günler geçirmek temennisiyle.

Dadya Alacaatlı Asistan Lider: Dilek Akyol

Ben, bu sevgi yuvasının yeni üyesi 47 yıllık Dilek. Bana kucağını açan Dadya ailesinin kapısından 2022'de adımımı attığım andan itibaren aidiyet duygusunu, birlik ve beraberliği, aile huzurunu, ve tüm bu değerlerin çocuklara nasıl yansıdığını iliklerime kadar hissettim. İstanbul’da doğdum, Amerika, Romanya ve İtalya’da büyüdüm. Ne kadar büyüdüğüm tartışılır. 35 numara giyiyorum, ruhum da öyle, hep çocuk kaldı. Uzun süre hosteslik yaptım. İngilizce ve Almanca biliyorum. Bir çok ülke gördüm, birçek ülkede yaşadım. Ama ülkemi hiç bir yere değişmeyeceğimi hissedip doğduğum toprağa geri döndüm. Çocuk sevgim kadar, hayvan sevgim de üst seviyede oldu. Bir at sahibi oldum, adını Gece koydum. Profesyonel binicilik ve eğitmenlik yaptım. Özellikle çocuklara binicilik eğitimi vererek sevgimi iki yönlü besledim. Şimdi, şeker çocukların, şeker öğretmenlerinin de öğretmeni Atatürk’ün ve aydınlığın yolundan ayrılmayacağından şüphemiz olmayan Banu Öğretmen'imin arkasından hep birlikte yürüyoruz. MEB onaylı Çocuk Gelişimi Eğitici Eğitmen sertifikası bilgilerimi; sevgimi, eğitimle birleştirerek, hayatlarında, onları doğru yolda tutabilecek bir kilometre taşı ya da karanlıkta yolu gösterebilecek bir el feneri olabilirsem kendimi boşuna yaşamamış sayacağım. Ne mutlu bana, ne mutlu Dadyalılara!

Dadya Alacaatlı Asistan Lider: Arzu Yıldırım

Merhabalar 1991 yılında Ankara'da doğdu. Atatürk Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü ön lisans mezunuyum, İstanbul Üniversitesi'nde lisans eğitimime devam etmekteyim. Bu alanda kendimi geliştirmek adına çıktığım bu yolda 2023 yılında Dadya ailesiyle tanıştım. Burada olmaktan ve her geçen gün yeni şeyler öğrenmekten çok mutluyum. Neşeli ve mutlu bir çocukluk geçirdim. Çocukları ve onlarla vakit geçirmeyi çok seviyorum. Onların da çocukluğunu neşe ile geçirmeleri için bu meslekteyim. Çocuklarımızla beraber neşeli, keyifli çocukluklarinı doyasıya yaşayabilecekleri yıllar diliyorum.

Dadya Alacaatlı Asistan Lider: Buse Başpınar

1998'de Ankara'da kalabalık bir aileye doğdum. Çocukluğum çokça oyun oynayarak, hayaller kurarak ve en çokta ağaçların, çiçeklerin ve hayvanların arasında geçti. Her zaman eğlenerek öğrenmeyi, öğrenerek daha çok eğlenmeyi kendime ilke edindim. Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde İnşaat Mühendisliği Bölümü'nü bitirdim. Üniversite yıllarımı daha çok gezerek, çevremi ve doğanın güzelliklerini tanıyarak geçirdim. Bir yandan üniversite okurken, bir yandan çocukları çok sevdiğim ve her daim anlamaya çalıştığım için çocuk gelişimi alanında eğitimler aldım, seminerlere katıldım. Bu alan başta benim için yalnızca merak ve hobi iken,zaman içinde aslında çalışmak istediğim alanın mühendislik değil, çocuklar olduğuna karar verdim. İstanbul Gedik Üniversitesi'nden Çocuk Gelişimi Eğitimi Sertifikası aldım. Başka pek çok eğitime katıldım. Eğitimlere başladığımda sanki çocuklarla hiç bitmeyen bir ezgiyle dans etmeye başladığımı anladım, kendime dans edecek bir pist aradığımda DADYA çıktı karşıma. Dadya ailesine katıldığım için çok mutluyum. Beni büyük bir samimiyet ve sıcaklıkla karşıladıkları için herkese çok teşekkür ederim.  Çocuklarımızın kahkahalarının hiç bitmeyeceği, sevgiyle kalplerine dokunduğumuz nice DADYA'lı günlere..

Dadya Alacaatlı Asistan Lider: Neslihan Kaya

2000 yılının Ağustos ayında Kırşehir'de doğdum. Çocukluğumun en güzel yılları Kırşehir’de çayırlarda ve mis gibi kokan sobamızın kenarında geçti. 2007 yılında eğitimim için Ankara'ya taşındık. Lisede Çocuk Gelişimi Bölümü’nü okudum. Çocuklara olan ilgim ve sevgim beni üniversite hayatımda da aynı yolda ilerletti. Yozgat Bozok Üniversitesi Çocuk Gelişimi Önlisans Programını bitirdim. Mezun olur olmaz yardımcı öğretmen olarak işe başladım. Bu arada ikinci Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sosyal Hizmetler Açık Öğretim Fakültesi’ne de başladım. Evlendim. Şu an yoluma Dadya ile devam ediyorum. Dadya'da doğa ve çocuklar ile birlikte olmak beni çok mutlu ediyor. Dadya'da hem öğrenip, hem eğlenmeye başladım bile. Dadya'yı çok sevdim. İyi ki Dadya...

Dadya Oran Asistan Lider: Özge Lüleci

1988 Ankara doğumluyum. 2010 yılında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği, ardından Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun oldum. Evlendim ve kızım dünyaya gelmeden önce beraber öğreneceklerimizi ve ona öğretmeyi istediklerimi hayal ederken; çocuklara olan sevgim ve merakım, onlara yeni bilgiler kazandırmak ve onlarla bir arada olmak beni bu mesleğe yönlendirdi. Atatürk Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü’nü bitirdim. Gezmeyi, yeni kültürler, yeni yerler keşfetmeyi seven bir anneyim. Doğa ile iç içe olmayı, kamp yapmayı, fotoğraf çekmeyi seven izci lideriyim. Çocuklarımla gelişen bir öğretmenim. Hem öğreneceğim, hem öğreteceğim, hem de doğa ile iç içe olacağım yer olan Dadya' dayım.

Dadya Alacaatlı Asistan Lider: Pınar Görmez

Merhaba ben Pınar, daha ben çocukken bile çocuklarla olmayı çok severdim. Çocuklarla beraber olmak, gülmek, sarılmak, onlarla dans etmek, onlarla beraber oynamak ve oynarken de beni o saf ve güzel dünyalarına almaları benim hayatımı güzelleştiren şeylerden biri... Lisede Kız Meslek Lisesi’nde Çocuk Gelişimi okudum, sonrasında başka bir bölüm kazandım, ama onu bırakıp açıktan Çocuk Gelişimi okumaya karar verdim ve okurken, hem de kendimi çocuklarla geliştirmek için Dadya'ya başvurdum. Daha ikinci haftam olmasına rağmen İyi ki Dadya diyecek kadar samimi bir yerde, çocuklarla iç içe olmanın mutluluğunu yaşıyorum.

Dadya Alacaatlı Asistan Lider: İrem E. Açıkgöz

Ben İrem, Ankara doğumluyum, 2001 doğumluyum; Kız Meslek Lisesi’nde Çocuk Gelişimi okudum ve bir yıl staj yaptım. Ardından, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Çocuk Koruma ve Bakım Hizmetleri Bölümü’nden mezun oldum. Pek çok kurumda farklı deneyimlerim oldu; yaşım genç olmasına rağmen çocuklar ve farklı yaş grupları ile birçok çalışmaya katıldım. Uzun zamandır çocuklar ile iç içeyim ve onlar ile oyun oynarken çocuklaşıp onlar kadar eğleniyorum. Onların bana, benim onlara öğreteceğim çok fazla şey olduğuna yürekten inanıyorum. Bugüne kadar mesleğimle ilgili çok fazla hayal kurdum ve Dadya Çocukları sayesinde hepsini gerçekleştirebileceğime inanıyorum. Çocukları hayata hazırlamak ve onlara kendimden birşeyler katmak benim için çok gurur verici.

BRANŞ VE ATÖLYE EKİBİ

İngilizce Lideri: Nazlı Eda Karaman

Herkese merhaba,ben Dadya’nın meşhur Eda Tiçırı:) Doğma büyüme İstanbulluyum ,evli ve 2 çocuk annesiyim. Rahmetli dedem hayatımın idolüydü; barışmak, paylaşmak ve adil olmak gibi paha biçilemez kavramları ondan öğrendim. Kendisi gemi mühendisiydi ve O’nun sayesinde 3 yaşımdan itibaren dedemle dünyayı gezmeye başladım. Büyüdükçe ve keşfettikçe farklı kültürleri tanımak daha çok ilgimi çekmeye başladı ve ilkokuldan beri İngilizce eğitim almamın verdiği yetkiye dayanarak önce İngilizce Turizm, hemen ardından İşletme Fakültesi'ni bitirdim. Dünyayı dolaşmamı sağlayan bir meslek seçtim. Profesyonel bir yabancı dil diploması için 1 yıl İngiltere de hem eğitim aldım, hem çalıştım. Hangi kültürden olursa olsun çocuklarla farklı bir iletişimimin olması, bende çocuklarla daha fazla zaman geçirme, onlarla dünyayı daha çok paylaşabilme isteği uyandırdı. İlk çocuğumu dünyaya getirdiğimde, Amerika’da doğum koçluğu-hamilelik sürecinden çocuk gelişimine uzanan geniş kapsamlı bir çok değerli eğitimler aldım. Bu eğitimlerin öncelikle kendi çocuklarımı büyütürken çok faydasını gördüm, ardından eşimin ve ailemdeki bir çok eğitimcinin desteği ile çocuklarla çalışmak için bir adım attım. Yolum 2022'de vizyonu ve misyonu ile benim hayat felsefeme harika bir şekilde uyan Dadya Ailesi ile kesişti, iyi ki de kesişti. Burada olmaktan ve tüm çocuklara barışçıl, adil ve daha iyi bir dünyanın mümkün olabileceğini elimden geldiğince gösterebilmekten çok mutluyum.

Sanat Lideri/Atelierista: Kübra Kabasakal

Adana doğumluyum. Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Öğretmenliği Bölümü’nden mezun oldum. Resim yaparken müzik dinlemeyi ve hayvanları çok severim. Şarkı söylemeyi kulak sağlığınız için daha sessiz bir şekilde yapmaya çalışırım. Karakaleme olan ilgimden bahsetmiyorum bile. Beni otobüste, metroda kulağında kulaklık, elinde bir defterle eskiz çizerken görebilirsiniz. Daha anasınıfındayken resme olan ilgimi ve merakımı öğretmenim keşfetmiş ve desteklemişti. İsmet İnönü Kız Teknik ve Meslek Lisesi Grafik ve Fotoğrafçılık Bölümü'nü okudum. Acaba Çukurova Üniversitesi'ni kazanır mıyım diye derken kendimi, eğitim fakültesinde yağlı boyaları karıştırırken buldum. Daha sonra 2019'da yolum o güzel Dadya Çocukları ile kesişti. Neden bu meslek diye sorarsanız; öğretmenlik benim hayal ettiğim bir meslekti ve bu mesleği daha iyi yapabilmek için gerekli eğitimi aldığım gibi bunu daha iyi gerçekleştirebilmek için yurtdışında da staj yaptım. Çocuklar gibi düşünebildiğimiz, yaşadığımız anın tadını çıkarabildiğimiz, birlikte mutlu olduğumuz her dakikanın kâr olduğunu düşünüyorum. Başta annem, daha sonra 5 yaş öğretmenim ve son olarak lisedeki branş öğretmenim olmak üzere birkaç harika öğretmenim olduğu için şanslıydım. Her birisi de benim sanat aşkımı teşvik edenler oldu. Ben de öğrencilerim için bunu isterim.

Beden Eğitimi Lideri: Haşmet Orkut

Kıbrıs doğumluyum. 1993 ODTÜ Beden Eğitimi ve Spor Bölümü mezunuyum. Bir kızım var. Devlette öğretmenlik yapıyorum, bunun yanısıra 2012'den beri Dadya'da da beden eğitimi derslerine giriyorum. Çocuklarla çalışmak insanı zinde tutuyor, işimi keyifle yapıyorum.

Yoga Lideri: Nurşah Tuncay

Ankara’da doğdum ve büyüdüm. 90’larda sokağın tadını sonuna kadar çıkaran son bağımsız çocuklarındanım. Lisans eğitimimi Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği bölümünde tamamladım. Önce Bilfen, sonra Ankara Üniversitesi Geliştirme Vakfı okulları’nda çalıştım. Üniversite yaşantım boyunca aldığım birçok eğitim ile beslediğim öğretmenlik bilgimi Çocuk Yogası ve Nefes Eğitimi ile farklı bir yola doğru ilerletmeye karar verdim. Amacım yoga ile çocukların kendilerini, bedenlerini, duygularını tanırken aynı zamanda bu konuda farkındalık kazanmalarına yardımcı olmak ve onların zihnen, bedenen, ruhen daha sağlıklı bireyler olabilmelerinin zeminini güçlendirmek. Bu yolda nice çocuktan öğrenmek, nice çocuk ile büyümek, filizlenmek dileğiyle..

REHBERLİK EKİBİ

Rehbberlik Birimi Sorumlusu Psikolog: Irmak Kılınçel

1998 yılında Ankara'da doğdum. Çekirdek ailemle birlikte rengarenk bir çocukluk geçirdim. Çocukluğumun enerjisi, hareketliliği ve öğrenmeye olan merakımla; tiyatro ve buz pateni ile yakından ilgilendim. Büyüdüğümde ise insan gelişiminin aşamalarına olan merakım psikoloji bilimine yönelmemi sağladı. 2016 yılında Girne Amerikan Üniversitesi Psikoloji Bölümü'ne başlayarak, onur öğrencisi olarak bölümü tamamladım. Eğitim hayatım boyunca gönüllü topluluklarda ve uluslararası projelerde çalıştım. Prof. Dr. M. Hakan Türkçapar’dan bilişsel davranış terapisi eğitimini yetişkinler düzeyinde tamamladım. Çeşitli projektif ve objektif test eğitimleri alarak uygulayıcısı oldum. Byron E. Norton ve Carol C.Norton eğitimleri ile 1. Düzey Deneyimsel oyun terapisti ünvânı ile eğitimimi tamamladım. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı 464 saatlik aile danışmanlığı eğitimi ile aile danışmanı oldum. 2022 yılında Ufuk üniversitesinde yüksek lisans programına burslu başladım ve eğitimime devam etmekteyim. Çok severek ve isteyerek çıktığım bu yolda Dadya Ailesi'nin bir parçası olmaktan çok mutluyum.

Psikolog: Yakup Tekin

Merhabalar ben Yakup Tekin. 1993 yılında Ankara'da doğdum. Çocukların sokaklarda arkadaşlarıyla doyasıya oynayıp büyüdüğü güzel zamanlarda geçti çocukluğum. Kendimi tanımaya başladıkça insanların hayatlarına dokunabilmenin, yardımcı olabilmenin bana ne kadar iyi geldiğini fark ettim. Bu sebeple hem kendimi tanımak hem insanları tanımak hem kendi hayatıma hem de diğerlerine dokunabilmek için psikoloji okumaya karar verdim. Bu süreçte bizi hayatta tutan, doğayı, sporu, kitapları, gezmeyi, keşfetmeyi hayatımın merkezine koymaya çalıştım. Klinik psikoloji alanına yöneldikten sonra ise sağlıklı bir sosyal çevre ve iyi bir ailede geçen çocukluğun insan hayatı için ne kadar değerli olduğunu gördüm ve çocuklarla çalışmaya karar verdim. Dadya ile yolum da burada kesişti. Dadya'nın çocuklara yaklaşımında, hayata yaklaşımında, Dadya'nın felsefesinde kendimi buldum. Dadya ailesiyle birlikte çocukların çocukluklarını yaşayabilmesi idealinde birlikte çalışacağız. Çocukluğun tekrarı yok. Tekrarı olmayan bu biricik zaman diliminde çocuklara faydalı olabilmek için psikolog olarak bu ailede olacağım. Hepimize güzel sağlıklı ve mutlu bir dönem diliyorum.

İŞLETME EKİBİ

Dadya Oran Aşçı: Filiz Debeleç

2012 yılından beri evde annelerin tüm uğraşlarına rağmen yedirilemeyen tüm sebzeleri yedirtebilen, yaptığı kurabiyeler ile ünlü; velilerin e-posta ile tarif istediği Filiz Hanım. Veli toplantılarında tüm velilerin tam kadro toplanmasının nedeni o; biliyoruz, çünkü açıkça söylüyorlar. İşte sihirli tarifi; Dadya Çocukları’nın kahkahaları, bolca sevgi, gülen gözlerin pırıltısı, işini çok severek yapan ellerin marifeti... Tüm bunların yanında, hangi çalışanımız neyi sevmez, ne dokunur, neyi pek sever bilir; ona göre tek tek tüm çalışanların yiyeceğini ayrı ayrı keyifle, özenle hazırlar. Bunun adı sevgi, özen, işine saygı. İşte bu yüzden Dadya’ya gelen, herkes kilo alır.

Dadya Alacaatlı Aşçı: Yasemin Kaya

Merhabalar , Dadya ailesine 2022'de katılan şanslı üyelerden biriyim. 1982 yılı Ankara doğumluyum. 24 yıllık evli, biri kız biri erkek iki güzel çocuğun annesiyim. Hayatıma bana verilen armağanlarla devam ediyorum. Bir Balkan kadını olarak Türk ve Arnavut kültürünü mutfağımla bağdaştırmayı her zaman çok sevmişimdir. Büyük küçük herkesin kalbini ısıtacak bir yemeği ortaya çıkarmayı iyi bilirim, çünkü Cemal Süreya’nın da dediği gibi ‘Yemek yemek üstüne ne düşünürsünüz, bilmem ama kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı.’ Yemekleri; uzun kahvaltı sofralarını, dostlukları, neşeli sohbetleri hayal ederek keyifle yapıyorum. Çocukların sesleri de hep öyle; neşeli,cıvıl cıvıl. Burası sanki ocağı hep yanan büyük bir konak. Bana böylesi bir yerde çalışma imkanı sağlayan Dadya ailesine teşekkürü bir borç bilirim.

Dadya Oran Aşçı Yardımcısı: Hafize Karakılıç

2012 yılından beri önce bebek asistan liderliği şimdi aşçı yardımcılığı göreviyle Dadya'dayım. Burada her şey sevgiyle yapılıyor, herkes mutlu. Ne iş yaparsanız yardım eden çok olur. 1964 doğumluyum, emekli olana kadar Dadyalıyım.

Dadya Oran Kat Görevlisi: Deniz Sakinci

Okulumuzun gizli kahramanları var; onlarsız eksik kalırdık. Deniz Hanım onlardan biri.. Kimi zaman, güle söylene ''Artık yeter sınıf içinde bulgur, kum, kim görmüş?'' ya da ‘'Kızlar burası eviniz değil, bu kadar dağılmayın!'' dese de işini severek yapar. 2016'dan beri sınıfları toparlamanın, çocukların özbakım ihtiyaçlarına yardım etmenin yanında, okulun en hızlı kule yapanı, günlük yaşam sınıfında kahve masası hazırlayanı ve hafıza kartı eşleştirenidir. Çocuklar ve sınıf liderleri tüm oyuncakları çocuklar ve sınıf liderleri tüm oyuncakları toplasa da, onun tekrar bir düzeltmesi, estetik dokunuşu gereklidir sınıflara. Onu her an; çiçeklerle konuşurken, puzzle yaparken, sınıfları düzenlerken görebilirsiniz. Merdivenlerden inerken bile, elinde havlu bez, trabzan silen, halı silmek için boş sınıf kovalayan da odur, gezilere eşlik edip, çocukların üstlerini kontrol eden de... Öte yandan şahane çocuk bakar, hikaye okur. O çocukları, çocuklar onu çok sever.

Dadya Alacaatlı Kat Görevlisi: Sultan Soyal

Sultan Hanım okulumuzun kısa zamanda güler yüzü, enerjisi, cıva gibiliği ile vazgeçilmezi oldu. Sınıfları toparlamanın, çocukların özbakım ihtiyaçlarına yardım etmenin yanında, neresi dağınıksa ''Dur ben şurayı bir havalandırıp geleyim.'', ''Kızlar şurayı bir elden geçirsem?'' diyerek her alana yetişir. Kendisinin eklemek istedikleri var; Dadyayı çok seviyorum, Dadya benim bir ailem oldu. Burada çalışmayı, iyi niyeti, aile ortamını öğrendim. Belki inanmazsanız ama konuşmayı, iletişime bile geçmeyi burada öğrendim. Yaşımın yettiği yere kadar burada çalışmayı istiyorum.

Dadya Alacaatlı Kat Görevlisi: İkbal Uğurlu

Dadya Alacaatlı'dan İkbal Uğurlu. Evliyim ve 3 çocuk annesiyim. Daha önce ev işlerinde çalıştım. 2019'da Dadya'nın yeni okulu açılınca kadroya katıldım. İyi ki de katıldım. Aldığımız eğitimlerle kendime, aileme çok şey kattım. Alacaatlı’da kat görevlisi olarak çalışmaktayım. Yaptığım işimi seviyorum, zamanın nasıl geçtiğini anlamadan arkadaşlarımla çalışıyorum. Çalışırken her gün yeni şeyler öğreniyorum. Eğer Dadyalıysanız her gününüz şen.

Dadya Alacaatlı Kat Görevlisi: Ayşe Döne Ateş

1980 doğumluyum. Ankara'da doğdum. Çok okumak istedim, fakat bazı sebeplerden dolayı okuyamadım, İlköğretimi bitirdim. Erken bir evlilik yaptığım için erken yaşta anne oldum. Çocuklarım olduktan sonra dışarıdan okumaya devam ettim. İki çocuk annesiyim bir oğlum, bir kızım var. Onlar benim için çok değerliler. Çalışma hayatım takı tasarımcılığıyla başladı. Sonrasında temizlik işlerinde devam ettim. 2023'de Dadya ekibi ile tanıştım. İşimden ve Dadya ekibinden çok memnunum. İşimi severek yapıyorum.

Dadya Alacaatlı Veli İlişkileri Sorumlusu: Gülizar Karademür

1987 Ankara doğumluyum. Ellerime değdiği andan itibaren saf, temiz çocuk sevgisini bana armağan eden 10 yaşında bir kızım var. Çocukluğumun en büyük hayali ve evcilik oyunlarımı süsleyen öğretmenlikti fakat liseden sonra genel olarak özel okullar da Öğrenci İşleri Sorumlusu olarak devam ettim. Ama içimde hep bir öğretmen şefkati besledim ve kızıma sanki bir öğretmen gibi yoldaşlık yarenlik etmeye çalıştım ve çalışıyorum. 2022 baharında Dadya ile ilk buluşmamızda enerjisine, sevgisine hayran olarak okulumuzun kapısından girdim ve sanki hep burada hep Dadya'ya aitmişim gibi aidiyet duygusuyla kaplandım. Bu aileye katılmayı güzel bir şans olarak kabul edip çocuklarımızın neşesiyle dünyayı onların gözünden görmeyi mucize sayıyorum.

Aday Veli İlişkileri Sorumlusu: Neşe Karan

Okulumuzun tatlı idarecisi Neşe Hanım 2012'de aramıza ilk katıldığında, birbirimize çok söylemesek de acaba bu tempoya ne kadar dayanır diyorduk. Çok uzun yıllar çalışma hayatına ara verdiğinden, dingin, sakin bir hayattan bu kadar tempolu bir hayata geçebilir mi derken, bunca yıla iki okul taşıma, bir okul açma dahil yüzlerce sevimli çocuk, sayısız dostluk, değişik projeler, üretken organizasyonlar, TSE denetimleri sığdırdı. Onu mutfakta düzeni kontrol ederken, çocukların gezi organizasyonlarında, okulun temizlik denetimlerinde öğretmen kahve sohbetlerinde görebilirsiniz. Ama inanın o sırada bile aklı çocukların ne yediğinde, üstlerinin kalın olup olmadığında, o gün biraz keyifsiz gelen bir Dadyalı’da... Telefonunda arkadaş kayıtlarından çok veli numaraları, hatırlatmalarının tamamı çocukların serum fizyolojik saatleri… Neşe Hanım’ın çocuklar kadar sevdiği ve önemsediği bir diğer şey çiçekleri.. Okulun her yerinin botanik bahçesine benzemesi o yüzden.. Kısacası; kızı ve çiçekleri ve artık çocuklarıyla, ailesiyle mutlu, keyifli; hiç kimse kırılmasın isteyen, estetik dokunuşlarıyla okulumuzu eve dönüştüren, enerjisiyle gençlere taş çıkaran, tatlı sohbetleriyle vazgeçilmez, günümüzün neşesi Neşe Hanım...

Dadya Alacaatlı Ulaşım ve Tamir Sorumlusu: Necdet Gündoğdu

1966 Ankara doğumluyum. 22 yıllık evliyim. Efe ve Dora isimlerinde çocuklarım var. 16 yıldır anaokulu sektöründe çalıştım ve 1 yıl ara verdim ve 2021'de kader benim yolumu Dadya ile kesiştirdi. Tekrar kaldığım yerden devam ediyorum ve Dadya Ailesi'yle mutlu olduğumu belirtmek isterim.