DADYA

Ekibimiz

EKİBİMİZ

Dadya Okulları’nda gruplara üniversite mezunu ekip arkadaşlarımız liderlik eder. Okullarımızda stajyer uygulamamız yok. Asistanlarımız kız meslek lisesi mezunu okuyan, çalışan gençler. Ama bundan önemlisi Dadyalılar;

Hayata kafa yoran, renkli,

Sıradışı hayalleri olan, merakları bitmeyen,

Dans eden, yoga yapan,

Çantasında kuşlara ekmek taşıyan,

Felsefe, sanat tarihi okuyan,

Gezgin, ekolojiye, permakültüre takmış,

Masalların büyüsüne kapılmış,

Eğlenen, öğrenen, çocuğun kendini gerçekleştirmesine fırsat tanıyan,

Dadya felsefesine inanan kadın ve erkeklerden oluşur.

Okullarımızda sanat liderleri ve rehberlik birimi vardır. Okulumuzda çalışan grup sorumluları; 0-2 yaşta Kız Meslek Lisesi Çocuk Gelişimi mezunu, 2-6 yaşta Okul Öncesi lisans ya da Çocuk Gelişimi ön lisans mezunu, Valilik onaylı Reggio Emilia eğitimlerine ve okul öncesi programı, dokümantasyon, portfolyo, ilkyardım, çocuk istismarı, iş güvenliği gibi konularda zorunlu/zorunlu olmayan hizmet içi eğitimlere katılmış kişilerdir. Liderlerimizin hepsi hareket, orff, müzik, doğa; çoğu masal anlatıcılığı, etkili kitap okuma, duyu bütünleme konularında eğitim almıştır.

YÖNETİM EKİBİ

Dadya Alacaatlı Eğitimden Sorumlu Kuruluş Müdür Yardımcısı: Gülsüm Sağır

2008'de yardımcı öğretmen olarak başladığım Dadya'da Alacaatlı Kuruluş Müdür Yardımcısı olarak aynı aşkla çalışmaya devam ediyorum. Hacettepe, TED Üniversitelerinin ortak TÜBİTAK projesi olan Dokümantasyon Projesi'nde görev aldığım günden bu yana öğrenme süreçlerinin görünür olması üzerine kafa yoruyorum. Bu proje, Sabancı Üniversitesi'nde Eğitimde İyi Örnekler Konferansı'nda sunulmaya değer bulundu. Ardından, yurt dışında Orman Okulu, Waldorf ve Reggio okullarında gözlem şansı buldum, ekoloji konusunda yurt içi ve yurt dışı seminerlere katıldım. Yaklaşık 10 yıldır Dadya'nın Yeşil Bayrak ve Okullarda Orman Programları'nın koordinatörlüğünü, 3 yıldır Kidsnook Masal/Duyu Programı'nın yöneticiliğini yapıyorum. Ancak sanılmasın ki çocuklardan koptum, sadece sınıfım yok. Hala yemekte, uykuda, atölyede çocuklarımlayım. Onlara sevgim de saygım da sonsuz. Tam da bu nedenle en büyük görevimin meslektaşlarıma bunu ve Dadya kültürünü anlatmak olduğunu düşünüyor, öğrenmeye devam ediyorum.

Dadya Alacaatlı Rehberlikten Sorumlu Kuruluş Müdür Yardımcısı ve Rehberlik Birimi Başkanı: Caner Çiftçi

1993 yılında güneşli bir Ankara gününde dünyaya geldim. Çocukluğum mahalle sokaklarında koşturarak ve oyun oynayarak geçti. Sonra büyüdüm. Ufuk Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nden mezun oldum. Psikolojiyi insanlara faydamın dokunacağını düşündüğüm için seçmiştim. İnsanlara faydamın dokunabilmesi için ise yolun çocukluktan geçtiğini anlamam uzun sürmedi ve Dadya Çocukları ile karşılaştım. Gün içerisinde çocukların oyun arkadaşı, uyku oyuncağı olarak gözlem yapıyor, ölçek uyguluyor ve gözlemlerimi rapora döküyorum. Grup liderleriyle projelerde birlikte çalışıyor, her çocuk için birlikte kafa yoruyor, bazen rehberlik ediyorum. Gerekli hallerde grup liderleriyle, ekibin diğer üyeleriyle, ailelerle birlikte bireysel destek programları geliştiriyor, gözlemliyor, ailelerle paylaşımlarda bulunuyorum. Aynı zamanda müzik atölyesi yapıyorum. Müziği de en az mesleğim kadar seviyorum. Başka bir dünyanın mümkün olduğu günlere uyanmak dileğiyle...

Dadya Alacaatlı İşletme Müdürü: Begüm Su Özkan

Ankara'da doğmuş ama sürekli gezmiş ve gezen bir doğa severim ben. Hayvanların hep hayatımda oldu, onların sevgisinin eksik olduğu bir dünya düşünemiyorum. Önce Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Bölümü'nden daha sonra da Çocuk Gelişimi Önlisans Programı'nı bitirdim. Dadya hayatımın büyük bir parçası; çünkü annem Dadyalı. İçinde büyüdüğüm, bir ara neredeyse yok saydığım ama hep bir yanından tuttuğum Dadya’da iki yıl İngilizce derslerine girdim. Şimdi ise bir işletmeci olarak; Dadya’nın İnsan Kaynakları ve Toplam Kalite Yönetimi işlerine bakıyorum. Hem doğa sevgimi hem çocukların doğadaki özgürlüklerini izleme tutkumdan ötürü Orman Lideri olmak istedim. Bununla ilgili yurtiçi ve yurt dışında eğitimler aldım ve lider olmanın son aşamasındayım. Çocukların seslerinin ağaçların arasında yükseldiği özgür günler görmek dileğiyle.

Dadya Oran İşletme Müdürü: Elif Altun Duman

1989'da Eskişehir’de doğdum. Erkek kardeşimle babaannesi ve dedesinin dizinin dibinde büyüyen çocuklardık. Dedem bana ilk çarpım tablosunu öğreten kişiydi, ondan sabrı öğrendim. Annemizi erken kaybettiğimiz için babaannem hem annemiz, hem babaannemiz oldu, ondan da şefkati ve çocuklara karşı sevgi dolu olmayı öğrendim. Kardeşimle parkta yaz aylarında sabahtan akşama kadar kumla, çamurla, topla oynardık, evimizin arkasında yer alan kiraz ağaçlarına çıkar kiraz toplardık sonra kendi aramızda bir türlü paylaşamazdık. Çocukluğum hep böyle zıplayarak, koşarak, seksek oynayarak, ip atlayarak, çamurla oynayarak geçti. Çocukluktan beri dünyayı gezmek en büyük hayalimdi, bu hayalimi hiç kaybetmedim. Atlasları çok severdim. Farklı kültürler, yaşanmış sona ermiş topluluklar, şehirler hep ilgimi çekti. Dünyayı gezmeye bir yerden başladım. Hayalime eşlik etsin diye, Hacettepe Üniversitesi Sanat Tarihi bölümüne 1. tercihle girdim. Keyifle okudum, arkeolojik kazılarda yer aldım. Sabah 5:00’de uyanıp araziye çıkmak benim için muhteşem bir keyifti. Düşünceyi geliştiren her şeyi sevdim, bunun için Felsefe okumaya karar verdim. Şimdi Anadolu Üniversitesi 4. sınıf Felsefe bölümünde okuyorum. Üniversitedeyken kendimi geliştirmek adına ''Öğrenci Koçluğu'', ''Etkili İletişim'', ''Motivasyon'' gibi çok fazla eğitim ve sertifika aldım. Yakın zamanda Sanat Terapisi Eğitimi de aldım. 4 sene özel bir eğitim kurumunda Danışman Öğretmen/Rehber Öğretmen olarak, 2 senede Müdür Yardımcısı olarak görev aldım. Dadya ile yolum bir arkadaşımın önerisi ile kesişti. İyi ki de kesişti! Çocuk olmayı, çocukluğu burada her gün yaşıyorum ve anlıyorum ki çocukluk tekrar yaşanmıyor fakat içimizde bir yerde çocuk ruhumuz onu ortaya çıkartmamızı bekliyor.

EĞİTİM EKİBİ

Bu yıl doğaya saygı, nesli tükenen canlılara farkındalık amacıyla grup isimleri Türkiye'de nesli tükenen canlıların isimlerinden seçilmiştir ve bu türler her vesileyle ele alınacaktır.

Dadya Oran Eğitim Koordinatörü: Elifcan Sıradaş

Dadya’da büyüyen çocuklardan bir tanesi de benim; kendimi bildim bileli Dadya’dayım. 2006 Cebeci Kız Meslek Lisesi mezunuyum. İlk işim Dadya; 15 yıldır Dadya’da, kendim büyümeye devam ederken; hala çocuklarla oynamaya devam ediyorum. Çocukların dünyalarına girmek kadar keyif verici bir şey yok. Okulda bir yandan çocuklarla oynayarak öğrenirken, bir yandan, mesleğe yeni başlayan arkadaşlara Reggio yaklaşımının olmazsa olmazlarını ve deneyimlerimi aktarıyorum. Ben çocukken babaannemin Keloğlan masallarını dinlediğimde ve izlediğim çizgi film karakterlerini taklit etmeye başladığımda, birçok yerimi de kırdıktan sonra anladım ki, hepsi hayal! Ama hayaller çok güzel; sonra hayal kurmayı geliştirdim. Kurduğum  hayalleri hayalleri etkinliklere katarak, oyun kurarak hayata geçirdim. Oyun hayatımın bir parçası oldu ve bu süreci çocuklarla tamamladım. Tamamladım derken, Çağdaş Drama Derneği’nde 5. kuru bitirdim, dramayı oyunlarıma kattım. Yurt içinde onlarca eğitim aldım, Almanya’da Reggio Inspired okullarda gözlem yaptım, tüm öğrendiklerimi, süreç gözlemlerimin geri dönütlerini oyuna kattım, ama daha çok yolum, öğrenecek çok şey var. Çocuklar dinlemeyi, hayal kurmayı ve oyun oynamayı deneyimlerken, onlara liderlik etmek beni çok heyecanlandırıyor. Gülüşlerimizi kahkahaya çeviren tek varlık çocuklarımız ile mutlu oyunlar, mutlu masallar…

Dadya Oran Grup Lideri: Ayşe Kübra Öz Sütçü

Hatırlıyorum, ilkokul zamanlarımda, bazı teneffüslerde, okuduğum okulun anaokuluna giderek onları seyrederdim. Minik çocukları eğlendiren, eğlendirirken öğreten öğretmen idolüm olmuştu. ''Seni en çok ne mutlu eder?'' sorusuna cevabım netti. Lise eğitimimde Çocuk Gelişimi Bölümü'nü okuyacağım diyerek hedefimi belirlemiştim. Üniversite eğitimlerimi de Atatürk Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi ve Anadolu Edebiyat Fakültesi Sosyoloji bölümlerini okuyarak tamamladım. Çocukluğumdan bu yana hep meraklı olmuşumdur. Merak edip araştırma, yeni şeyler keşfedip deneyimlemeyi severim. Ne demişler ‘Öğrenmenin yaşı yoktur’. Umarım bu merakım hiç bitmez ve ben hep yeni yeni şeyler öğrenirim... Dadya ile 5 yıl önce yollarım kesişmeden önce, birkaç farklı kurumda çalıştım. Farklı yaş grupları, farklı kişilikler, ortamlar gözlemledim. Dadya’ya geldiğimde ise Dadya’nın bir felsefesi vardı gerçekten. Burada çocuklarla öğrenirken liderlik etmek, öğretirken de öğrenmek çok güzel bir deneyim. Öğretmen olarak değerli olduğun; seni yaşayarak edindiğin bilgilerle, eğitimlerle hep ileriye taşıyan harika bir kurum. Tabii o kurumu yöneten harika bir insan var. Şu sıralar öğrendiğim bir şey daha var; “Annelik”. Bu da mükemmel bir deneyim. Bir çocuğun ne kadar kıymetli, önemli olduğunun öğretmen olarak değil de anne olarak fark ettim ve anladım ki; “Annelik, bilgi ile değil, içsel duyuşların yol göstericiliği ile yapılır”. Umarım çocukların o güzel kalplerine dokunup birlikte güzel yollara varırız.

Dadya Oran Grup Lideri: Gözde Öztürk

Benim hikayemde anlatacak çok anım, söyleyecek çok şarkım, kurduğum çok hayalim var ama yaz yaz bitmez. O yüzden size birazını anlatacağım. Hayal kurmayı çok seven kurduğu hayallere inanan biriyim. En büyük hayalim doğadaki tüm canlılar ile birlikte masal anlatmak ve şarkı söylemek. Şarkı söylemeyi her zaman çok severdim, her anımı neredeyse şarkı söyleyerek geçirirdim ama Ukulele hayatıma girdiğinden beri onunla dostluğum pekiştikçe daha da arttı. Doğanın bir hikayesi var ve ben bu hikayenin bir melodisi olduğuna inanıyorum. En sevdiğim renk doğadan geliyor, yani yeşil. Masal anlatmayı yazmayı çok severim. Bu sıralar daha çok masal anlatmayı, yazı yazmayı, konuşmayı müzikal hale getirmeyi merak edindim. Çocukların dünyasına girmem zor olmadı. Çocuksu bir olduğum için onlarla sohbet etmeyi , oyun oynamayı çok seviyorken neden her anımda çocuklar olmasın dedim ve Dadya Çocukları'nda başladım ve keyifle devam ediyorum. Çocuklarla ile birlikte ben de büyüyorum gelişiyorum ve her geçen gün keşfettiklerimle yeni bir ben oluyorum. Kendi ritmimi bulduğum, kendi hikayemi yazdığım bu yolda merakım, heyecanım çocuklar ile daha keyifli. Çocuklarla çıktığım bu yolda onlara kendimden ufacık izler bırakmak en büyük isteğim. Onlardan aldığım enerji, yaşadığım anılar, gözlerinde gördüğüm ışıkla kendi hikayeme yenilerini ekleyerek hayallerime yaklaşıyorum… Belki bir gün hayallerin gerçekleştiği bir noktada buluşuruz…Kim bilir... Söylemeyi atlamadan lisans eğitimine Gazi Üniversitesi'nde başladım, Hacettepe'de devam ettim.

Dadya Alacaatlı Grup Lideri: Ayşegül Ersoy

İstanbul doğumluyum. 21 yıllık evli 18 ve 12 yaşlarında iki erkek çocuk annesiyim. Dadya'da yeniden doğdum ve şu an 4 yaşındayım (yani 4 yıldır çalışmaktayım) ve Dadya Çocukları'yla bu yıl yürümeyi yeni öğreniyorum, daha da öğrenecek çok şey var. Dadya'da öğrenmenin yaşı yok ilkesiyle Atatürk Üniversitesi Önlisans Çocuk Gelişimi Bölümü'nü bitirdim. Şu an ise kendimi daha da geliştirmek adına Lisans için DGS sınavına hazırlanıyorum. Yaşımın getirdiği en sevdiğim hobilerim arasında örgü örmek ve kendime ait minik bahçem de keyif yapmak var. Çocukluğumdan beri ise bir çocukla evcilik oynamak, temsili yemek yapmak, yemek yemek bir de tiyatro en ama en sevdiklerim arasında. Dadya'nın bir parçası olmaktan çok ama çok mutluyum. Teşekkürler Dadya!

Dadya Oran Grup Lideri: Merve Gürsel

Ankara doğumluyum. Aslen Edirne/Keşanlıyım. Küçükken yaz tatilimin neredeyse tamamını Edirne’de anne ve babamın köyünde geçirdim. Anneanne ve dedemin bahçesinde ektim ilk çiçeklerimi, fidelerimi. O fidelerin meyvelerini yediğimde hissettim mutluluğun en güzel halini. Doya doya çimenlerde yuvarlandım. Çamurlara bulandım. Oyuncaklarımı bile kendim yaptım çamurdan özenle. Barajda balık tuttum dedemle, bisiklet kullanmayı öğrendim babamla… Güzel bir çocukluk geçirdim. Şanslıydım ki taş binaların içerisinde büyüyen bir çocuk olmak yerine, sokaklarda büyüyen, akşam ezanı ile eve giren bir çocuk oldum. Hayatın en güzel yılları çocukluk yılları! İnsanın hayat boyu hissettiği, öğrendiği şeylerin çocukluk yıllarına dayandığını fark ettim. Bu nedenle çocukların hayatına dokunmak, hayatlarının en özel yıllarında yer almak ve onlarda güzel izler bırakmak istedim. 2010 yılında Ankara’da Çağrıbey Anadolu Lisesi’ni kazandım. Lisans eğitimimi Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Lisans programında tamamladım. Kendimi alanımda geliştirmek için pek çok eğitime ve sertifika programına katıldım. Çocuk Yogası, Temel Satranç Eğitimi, Anlatı Tiyatrosu, Okul Öncesinde Orff Eğitimi, Okul Öncesinde Kaynaştırma Programları derslerini seçmeli olarak alarak kendi sınıfımda da bu öğrendiklerimi kullanmayı amaçladım. Ankara Üniversitesi’nde lisans eğitimime devam ederken Anadolu Üniversitesi’nin Sosyal Hizmetler Bölümü'ne girdim. Önlisans eğitimimi de bu alanda tamamladım. Çok severek ve isteyerek çıktığım bu öğretmenlik yolculuğunda yolum Dadya ile kesişti. İyi ki de kesişti! 4. yılımda yeniden Dadya ve Dadya ne güzel Dünya diyorum!

Dadya Alacaatlı Grup Lideri: Emine Songül Çelik

Konya’nın Kadınhanı ilçesinde doğdum. Çocuklara olan sevgimden dolayı meslek lisesinin Çocuk Gelişimi Bölümü'ne gitmeye karar verdim. Liseyi Kadınhanı Kız Teknik ve Meslek Lisesi Çocuk Gelişimi Bölümü'nde okudum. 2017 yılında Selçuk Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü'nde lisans eğitimimi tamamladım. Bu yıl Selçuk Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü Yüksek Lisans programından da mezun oldum. 5 kız kardeş olduğumuz ve 4 yıl boyunca kız yurdunda kaldığım için hayatım pijama partisi gibi geçti. En keyifli zamanlarımı ablalarım ve kız kardeşim ile sokaklarda, bahçemizdeki ağaçların altında oynayarak, bebeklerimize kıyafetler dikerek, topraktan yiyecekler yaparak geçirdim. Dünyalar tatlısı 2 yeğenimin doğması ile tekrar onlarla çocuk oldum, beraber büyüdük ve beraber büyümeye devam ediyoruz. En güzel en eğlenceli zamanlarımı da onları gözlemleyerek, kumdan kaleler, topraktan evler yaparak, birlikte yaptığımız derme çatma çadırla oynayarak, her gün onlardan farklı şeyler öğrenerek geçirmeye devam ediyorum. Mustafa’nın Enime teyzesi, Eren’in Emme teyzesi olmak sevginin en saf en temiz halini yaşamamı sağladı. Tiyatroya gitmeyi, kardeşlerim ve yeğenlerimle film geceleri yapmayı, belgesel izlemeyi, resim çizmeyi ve doğada zaman geçirmeyi çok severim. Son zamanlarda tezimin konusu olmasından da dolayı resimli çocuk kitapları ve illüstrasyona ilgim daha da arttı. Ailem ve arkadaşlarım her zaman sıcakkanlı, biraz çocuksu ve pozitif bir insan olduğumu söylerler. Bu çocuksu yanımı kaç yaşımda olursam olayım kaybetmeden, yenilikçi ve her zaman kendini geliştirmek isteyen bir birey ve öğretmen olmayı umarım başarabilirim.

Dadya Alacaatlı Grup Lideri: Sultan Taş

Erzurum'da doğdum ve büyüdüm. Çocukluğum betonlaşmanın henüz yoğun olmadığı, ırmak ve kuş seslerini dinleyerek geçti. Defalarca attan düşsem de rüzgara karşı hızlıca yol almaktan asla vazgeçmedim. Erzurum'da Tarih Öğretmenliği'ni bitirdikten sonra, bağımsız bir bireyin, bağımsız bir toplumun temellerinin okul öncesi dönemde atıldığını fark ettiğim an Ankara Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği'ni dereceyle bitirdim. İşaret dili, orff, org ve müze eğitimi gibi alanlara özel olarak yoğunlaştım. Alanımda daha da derinleşebilmek için şimdi Dadya ailesinin bir üyesiyim.

Dadya Oran Grup Lideri: Zeynep Rabia Çalık

1995 senesinin sonbaharında Kayseri'de doğdum. Doya doya oynadığım, neşe dolu bir çocukluk geçirdim. Çocuk olmanın sihrine, tüm masalların gerçek olabileceğine hep inandım. Bu nedenle mesleğimde de çocuklarla olmaya karar verdim. Liseyi de Kayseri'de Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencisi olarak okudum. Bir değişim programına katılıp kısa bir süre Hollanda'ya gittim ve okulumuza gelen yabancı öğrencilerle ilgilendim. Lisans eğitimimi Ahi Evran Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği alanında tamamladım. Üniversite eğitimim boyunca alanımla ilgili seminer ve konferanslara katıldım. Bir dönem amatör olarak tiyatro ve keman ile ilgilendim. Çocukluğumdan beri oyun oynamayı, doğayla vakit geçirmeyi, yürüyüş yapmayı, kitap okumayı çok severim. Tüm çocukların birer kaşif olarak doğduklarına ve kendi hayallerini takip etmeleri gerektiğine inanıyorum. Amacım çocuklar hayallerinin peşinden giderken onlara rehberlik etmek ve tüm yolculukları boyunca sevgiyle ilerlemelerine yardımcı olmaktır. Eğitim felsefesini, çocuklara duydukları saygı ve özeni takdir ettiğim Dadya Çocukları ile yolumuz kesiştiği için çok mutluyum. Kendi hayat yolculuğumuzda kalbimizdeki çocuğu dinlersek bizler de yetişkinler olarak yolumuzu aydınlatmayı başabiliriz. Kalbimizi sıcak tutalım. Kalbimizi çocuk tutalım. Sevgiyle...

Dadya Alacaatlı Grup Lideri: Büşra Eser

1999 Eylül ayında Ankara Elmadağ’ da doğdum. Çocukluğum Elmadağ’da hangi ağacın tepesinde ne var, bu yolun sonu nereye gidiyor, su kenarlarındaki taşların altına bakmakla geçti. Çocukken en kıymetli eşyam bisikletimdi. Elmadağ’ın dik yokuşlarını, bütün sokakları bisiklet sürerek(tavaf etmek daha doğru bir tabir olacak burada) geçirdim. Kendimi bildim biledi ya bahçedeydim ya sokakta ya da okulda. Tatil günlerim köyde bahçede toprakla vakit geçirerek, dedemden domates nasıl yetiştirilir, ağaçlara aşı nasıl yapılır öğrenmekle, okul zamanlarım ve diğer kalan tatillerimde evimizin önünde sokakta oynayarak geçti. İlkokul, ortaokul ve liseyi Elmadağ’da okudum. Ortaokulda ve lisede bir yıl Elmadağ Belediyesi Kent Tiyatrosu’nda tiyatro eğitim aldım ve sahneye çıktım. Liseden sonra Amasya Üniversite, psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümünü kazandım. Üniversite 2.sınıfta Köy Okulları Destek Ekibi toplulunun başkanlığını yaptım. Bu topluluk en sevdiğim insanlarla çalıştığım amacımızın sadece çocukları mutlu etmek olduğu, koşulsuz sevginin olduğu ekip arkadaşlarıyla çalıştım. Daha sonra 3.sınıfta Kırıkkale Üniversitesi’ne yatay geçiş yaptım. Bu süreçte bir yıl pandemiden ötürü durağan geçti. 3.sınıfın yaz tatilinde Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Koruyucu Aile Brimi’nde staj yaptım. 4.sınıfta uygulama ve teori derslerimi tamamladım. Aynı zamanda Elmadağ Özel Açı kolejinde Psikolojik Danışman Dilek hanım ile birlikte 3 ay kadar bir tecrübe serüvenim oldu. Yine aynı süreçte Hilal Mutlusoy Öktem’den uzun soluklu Montessori Eğitici Eğitimi aldım. Ben psikolojik danışmanım. Dadya’da şu an bir grupla neden çalıştığımı herkes çok merak ediyor. Burada olmamın temel nedeni çocuğu daha yakından tanımak ve anlamak. Ama en temel noktasında üniversitede sürekli sistemi eleştirdim. Yanlış olan bir sistem içinde eğitimin de çok yanlış olduğunu fark ettim. Üniversite 2.sınıfta Kemal Hoca alternatif eğitim yaklaşımlarından Montessori yönteminden bahsetti. 4.sınıfta Montessori eğitimi aldım. Eğitim de Begüm Özkan ile tanıştım. Begüm’den de Reggio Emilia yaklaşımını öğrendim. Reggio’yı araştırdığım, okuduğum yoğun bir dönemden sonra kendi çocukluğum aklıma geldi. Ben bu şekilde bilinçli büyütülmemişti. Öğretmenim dedem ve doğa olmuştu. Benim büyük şansım Elmadağ’da büyümemdi. Sonrası şimdi Dadya’dayım. Şimdilerde bokashi, sıcak-soğuk kompost yaparak atık çıkarmamaya özen gösterirken, diğer geri dönüştürülebilir bütün her şeyi ayrıştırıyorum. Yemek yapmayı ve yemeyi çok seviyorum. En büyük keyif aldığım şeylerden biri de elde örerek, dikerek, yaptığım sepetler, hırkalar, çantalar. Kısaca Dadya’da olmaktan çok mutluyum. Bu kadar sıcak ve içten oldukları için Banu ve Begüm Özkan’a teşekkür ederim. Dadya’ya bu kadar kısa bir süre içinde alışabildiysem öncelikleri sizlerin sonra da bütün iş arkadaşlarımın sayesinde.

Dadya Oran Grup Lideri: Özden Yeşildoğan

1996 yılının Eylül ayında doğdum. Doğayı ve doğada olmayı çok seven biriyim. Annem ve babamın çalışmaları sebebiyle beni yıllarca biricik dedem ve anneannem tek katlı müstakil evlerinde büyüttüler. Dedemin kendi bahçesinde bütün ailemize yetecek kadar meyve ağaçlarıyla, ekmiş olduğu bostanlarıyla büyüdüm. Sınırsız oyun ,eğlence ve güvenilir bir ortamda büyümek kadar güzel ne olabilir? Eğitim hayatım boyunca kendimi geliştirmeye özen gösterdim. Çünkü ailemin emeklerine çok kıymet verdim. Küçük yaşta yaşamış olduğum üzücü olaylar beni hayata hep önde başlattı ya da ben öyle düşünüyorum… 13 yaşında anneannemi, 19 yaşında annemi kaybettim. Erken yaşta sorumluluk almak beni daha da güçlendirdi. Çocukları daha doğrusu çocuk olmayı çok seviyorum. Neşem ve mutluluğum buradan geliyor. Üniversite sınavlarına hazırlanırken dershane öğretmenimin bu alana yönlendirmesiyle İstanbul Medipol Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü'nü kazandım ve mezun oldum. Ardından kendimi farklı bir alanda geliştirebilmek adına Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünü de bitirip, 2022 yılında mezun oldum. Farklı yerler görmek, keşfetmek en büyük ilgi alanlarımdan biridir. Türkiye’deki bütün illeri teker teker gezebilmek, ardından her sene yurt dışına çıkmak isteklerim arasındadır. İş hayatına özel bir anaokulunda tecrübe edinerek başladım. Eğlenceli, sevecen, anlayışlı, dürüstlüğe özen gösteren, çocuğa ve çocuğun gelişimine kıymet veren bir eğitimci olmaya özen gösteriyorum. 2021 yılında hayatta en değerlim olan dedemi kaybettim. Dedemden sonra bana en büyük desteği veren eşimle 2022 Nisan ayında evlendik. Eşimin çok iyi bir kurumda çalışmamı tavsiye etmesiyle Dadya Çocukları'na başvuruda bulundum. Ne kadar doğru bir karar verdiğimi şimdiden görebiliyorum. Her şeyden önce çocuğa kıymet veren ,kendimi geliştirebileceğim, iyi ilişkiler ve arkadaşlıklar kurabileceğim ,güvenilir bir yerde olmak bana huzur veriyor. Teşekkürler Dadya Ailesi.

Dadya Oran Grup Lideri: Ezgi Yakut Çiğdem

Her çocuğun hayatında mutlaka iz bırakan bir öğretmen vardır.. Merhabalar, Ezgi ben. 1988 Bursa doğumluyum. Evliyim, 7 ve 5 yaşlarında iki kız annesiyim. İstanbul Üniversitesi Eğitim Fakültesi Çocuk Gelişimi Lisans programından Onur Öğrencisi olarak mezun oldum. Aynı zamanda Oyun Terapisi Eğitmeni'yim. Pozitif, eğlenceli, tedbiri elden bırakmayan, etrafa neşe saçan birisi olarak tanınırım. Doğada vakit geçirmek, kitap okumak, tenis oynamak beni en çok motive eden uğraşlarım arasındadır. Çocukluğunu doyasıya yaşamış, nesilden gelmiş bir birey olarak içindeki çocuğu hiç bir zaman kaybetmemenin verdiği duygu, bu mesleği yapmak istememdeki en büyük sebeplerden birisi. Çocukların hayatına dokunmak ise en büyük arzum...Enerjisine ve vizyonuna güvendiğim Dadya Ekibi'nin bir parçası olmak, böyle bir kadro içerisinde görev almak benim için gurur verici...

Dadya Alacaatlı Grup Lideri: Şilan Ceyran

Malatya'da doğdum. Çocukluğum köyümüzün dağında, deresinde oyun oynayarak, farklı yerlerde gezerek geçti. Çocukluğumun en güzel hatıraları ailecek bahçe de geçirdiğimiz zamanlardı ki bu dönemimde benim doğaya ilgim büyük bir merakla başlamıştı. Gittiğim okullarda doğa ile ilgili etkinliklere başrolde olmuştum. Özellikle lise döneminde kaldığım yurtta karşılaştığım Özel Eğitim Öğretmeninin dikkatini çekmiştim. Onunla beraber doğa ile ilgili birçok etkinliklere katılmıştım. Onun hem doğa sevgisi hem de çocuklara olan sevgisi benim bu mesleği seçmemdeki en büyük etken olmuştu. Her zaman onun gibi hem doğayı hem çocukları seven, öncelik veren biri olmak istemiştim. Üniversiteye başladığında çocuklarla ilgili birçok şey öğrenmeye başlamıştım. Aynı zamanda Tema'ya üye olup, katkı sağlamak istemiştim ancak pandemi nedeni ile bununla beraber katılacağım bir çok eğitim iptal olmuştu. Eğitimimi online olarak tamamladım. İki aylık stajımı yüz yüze tamamlayarak üniversiteden mezun oldum. Kreşlerde iş bulana kadar kendi harçlığımı çıkarmak için restoranda oyun alanında çocuklara bakmaya başladım. Bu sayede Banu Hanım ile tanışma fırsatımız oldu. Banu Hanım mesleğime başlamama fırsat verdi. Böylelikle büyük bir heyecanla Dadya ekibine dahil oldum.

Dadya Alacaatlı Grup Lideri: Aleyna Biçer

1999 yılında yağmurlu bir Eylül akşamı Ankara'da doğdum. Sevgi dolu ve eğlenceli bir ailenin ortanca çocuğuyum. Özgürce ve huzur dolu bir şekilde büyüdüm. İki minik kedinin annesiyim. Şimdiye kadar hayatımın büyük bir çoğunluğunu doğa, hayvanlar ve çocuklar için ayırdım. Gezmeyi, yeni yerler keşfetmeyi, doğada vakit geçirmeyi yoga ve meditasyon yapmayı çok severim. Hayat dolu ve eğlenceli biri olarak tanımlarım her zaman kendimi. O kadar çok emindim öğretmenliği ömrüm boyunca seveceğimden mesleğime 5/6 yaşlarındayken babamla birlikte işe gittiğim gün "büyüyünce ne olacaksın?" sorusuna "ben anaokulu öğretmeni olacağım" cevabını vererek karar verdim. Liseye geçeceğim zaman çok fazla araştırma yaparak kendimi bu meslekte nasıl geliştiririm öğrendim. Lisede çocuk gelişimi bölümü özel eğitim dalında eğitim gördüm. Daha sonra Ege Üniversitesi Çocuk gelişimi bölümünden mezun oldum. Eğitim yıllarım boyunca çok fazla eğitim ve projelere katıldım. Lise ve üniversite yıllarımı hem eğlenceli hem de dolu dolu yaşadım. Şuan meslek hayatımın üçüncü yılına girecekken bu meslek için yaratıldığımı hissediyorum. İki sene farklı bir okulda öğretmenlik yaptım. Çok güzel ve çok özel günlerdi benim için. Daha sonra insan huzur bulduğu yeri bulmalı diye düşünerek Dadya ile tanıştım. Şuan ait olduğum yeri ikinci ailemi bulduğumu hissedebiliyorum. İyi ki yollarımız kesişti sevgili Dadya, sevgi dolu bir dönem olmasını diliyorum.

Dadya Oran Grup Lideri: Neriman Özge Başak

Ankara doğumluyum. Aslen Balıkesir, Bandırmalıyım. Atatürk Üniversitesi Çocuk Gelişimi mezunuyum. Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi Pedagojik Formasyon Eğitimi'mi tamamladım. Doğayla iç içe olmayı, kamp yapmayı, yüzmeyi, gezmeyi, eğlenmeyi, bisiklet sürmeyi, yeni yerler keşfetmeyi kısacası hayattan zevk almayı severim. Çocukluğumdan beri "büyüyünce ne olacaksın?" sorusuna verdiğim cevap hiç değişmedi. Hep amacım öğretmen olmaktı. Bu mesleği Dadya Çocukları ile icra ettiğim için gurur duyuyorum. Çocukluğumdan beri oyun oynamayı, doğayla vakit geçirmeyi, yürüyüş yapmayı, kitap okumayı çok severim. Tüm çocukların birer kaşif olarak doğduklarına ve kendi hayallerini takip etmeleri gerektiğine inanıyorum. Amacım çocuklar hayallerinin peşinden giderken onlara rehberlik etmek ve tüm yolculukları boyunca sevgiyle ilerlemelerine yardımcı olmaktır. Eğitim felsefesini, çocuklara duydukları saygı ve özeni takdir ettiğim Dadya Çocukları ile yolumuz kesiştiği için çok mutluyum. Kendi hayat yolculuğumuzda kalbimizdeki çocuğu dinlersek bizler de yetişkinler olarak yolumuzu aydınlatmayı başarabiliriz. Kalbimizi sıcak tutalım. Kalbimizi çocuk tutalım. Sevgiyle...

Dadya Alacaatlı Grup Lideri: Semra Erdoğmuş

1988 doğumlu, evli, iki tatlı kız annesiyim. Erzurum Atatürk Üniversitesi Çocuk Gelişimi mezunuyum. 8 yaşında İstanbul'dan Ankara'ya babamın işi sebebiyle geldik. Çocuklumdan beri kardeşlerime ve kendimden küçüklerime hep bir annelik duygusu besledim ve yaptım. Şimdi ise gerçek anne oldum çocuklarımla büyüyorum. Ortaokul döneminin sonunda birkaç mesleğe ilgim ve yeteneğim olduğu için karar vermekte zorlanıyordum. Rehber öğretmenimin ''Sen kesinlikle sağlıkçı olmalısın!'' sözü etkilemişti. Sınava hazırlanmamda da ciddi anlamda emeği geçti ve Ankara Süleyman Demirel Sağlık Meslek Lisesi Ebelik Bölümü'nü kazandım. Eğer okula başlasaydım kim bilir kaç bebeğin dünyaya merhabasına kucağımda şahit olurdum. O dönem babam yurtdışından güzel bir iş teklifi almıştı ve biz taşınma planları nedeniyle kayıt yaptıramadık. Çok üzülmüştüm ama iyi ki yolum Dadya Çocuklarıyla kesişti. Dadya'da Öğretmen olmak çok güzel fakat ben çocukluğumun da burada geçmesini çok isterdim. Teşekkürler Dadya Ailesi!

Dadya Alacaatlı Yardımcı Lider: Çiğdem Kaygusuz

Herkesin bu hayatta sevdiği pek çok sey vardır. Benim ise çocuklar... Onlara bir şeyler verebilmek, öğretebilmek, yeri geldiğinde onlardan bir şeyler öğrenebilmek bu hayatta beni en çok mutlu eden olgulardan en önemlisidir. 2020-2022 yılları arası Karabük Üniversitesi Çocuk Gelişimi eğitimim sonrası Dadya Ailem ile hayalini kurduğum mesleğe devam edeceğim için çok gururlu ve mutluyum. Teşekkürler Dadya Ailem.

ATÖLYE EKİBİ

Dadya Oran Atelierista: Kübra Kabasakal

Adana doğumluyum. Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Öğretmenliği Bölümü’nden mezun oldum. Resim yaparken müzik dinlemeyi ve hayvanları çok severim. Şarkı söylemeyi kulak sağlığınız için daha sessiz bir şekilde yapmaya çalışırım. Karakaleme olan ilgimden bahsetmiyorum bile. Beni otobüste, metroda kulağında kulaklık, elinde bir defterle eskiz çizerken görebilirsiniz. Daha anasınıfındayken resme olan ilgimi ve merakımı öğretmenim keşfetmiş ve desteklemişti. İsmet İnönü Kız Teknik ve Meslek Lisesi Grafik ve Fotoğrafçılık Bölümü'nü okudum. Acaba Çukurova Üniversitesi'ni kazanır mıyım diye derken kendimi, eğitim fakültesinde yağlı boyaları karıştırırken buldum. Daha sonra yolum o güzel Dadya Çocukları ile kesişti. Neden bu meslek diye sorarsanız; öğretmenlik benim hayal ettiğim bir meslekti ve bu mesleği daha iyi yapabilmek için gerekli eğitimi aldığım gibi bunu daha iyi gerçekleştirebilmek için yurtdışında da staj yaptım. Çocuklar gibi düşünebildiğimiz, yaşadığımız anın tadını çıkarabildiğimiz, birlikte mutlu olduğumuz her dakikanın kâr olduğunu düşünüyorum. Başta annem, daha sonra 5 yaş öğretmenim ve son olarak lisedeki branş öğretmenim olmak üzere birkaç harika öğretmenim olduğu için şanslıydım. Her birisi de benim sanat aşkımı teşvik edenler oldu. Ben de öğrencilerim için bunu isterim.

Dadya Alacaatlı Atelierista: Sema Yıldırımoğlu

1996 yılının Şubat ayında Ankara’ da dünyaya gözlerimi açtım. Şehirden uzakta müstakil bir evde büyüdüm. Burada tamamen doğa ile iç içe uzun bir süre yaşadım. Doğa bana cesareti ve farkı açılardan bakmamı öğretti. Bu yüzden doğayı keşfetmeyi ve yeniliklere açık biriyimdir. Liseye başlamadan önce sanata olan ilgimden dolayı bu alanda kendimi geliştirmek için lisede Grafik ve Fotoğrafçılık bölümünü tercih ettim. Böylelikle yeteneğimi daha ileri seviyeye taşımak için, 2018 yılında Çankırı Karatekin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde eğitimi tamamladım. Ayrıca bu dönemde pedagojik formasyon eğitimimi de tamamlamış oldum. Eğitimim sürecinde her türlü yol gösterici olan, beraber çalışmaktan ve her zaman öğrencisi olmaktan gurur duyduğum Sn. Dr. Öğretim Üyesi Nuray Akkol hocama sonsuz teşekkür ederim. Üniversite yıllarımda sanat eserlerime yansıttığım çocukların ilgi duyduğu çizgi film karakterleri ve keyif aldığı şekerleme temalı çalışmalarımla çocukları mutlu etmeyi, onları sevindirmeyi amaçlamışımdır. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi “Çocuklar geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir. Bugünün çocuğunu, yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir.” Dadya ailesine yeni gelmiş biri olarak çok mutluyum. Misyonları ve vizyonları, çocuklara bakış açıları ve aile sıcaklığını çok beğendim. Burada olmaktan mutlu, ve çalışmaktan keyif alıyorum. Teşekkürler Dadya Ailesi.

Drama Lideri: Deniz Akar

Gerçekler sıkıcıdır ama yine de hep onun peşinde gezinir dururuz. Fakat bir süre sonra hareket edemeyecek duruma geliriz çünkü peşine düştüğümüz gerçek bizi öyle bir sarıp sarmalamıştır ki nefes almakta bile zorlanırız artık. Gerçek, zaman geçer hayat olur. Bize nasıl yaşamamız ve davranmamız konusunda ahkâm kesmeye başlar. Yaşımız ilerledikçe gerçeğin yörüngesine iyice otururuz, içimiz de sıkıldıkça sıkılır. Gerçek, sadece çocuklara işlemez. İşte ben de gerçeklerden azade etrafımda olup bitenlere anlam veremezken arı kovanına çomak soktum(kelimenin tam anlamıyla), burnumu kırdım, kafamı gözümü yardım, kolumu çıkardım ve böyle böyle yara bere içinde gerçeklerle yüzleşecek yaşa geldim. Fakat ben gerçeklerle uğraşmak yerine hayal dünyasına yöneldim. "Zıkkımın Kökü" nün Muzo'suyla daldım ummana ve ummanın kıyısında "Martı Jonathan Livingston"la tanıştım. Sonra "Uluç Reis"in gemisine gizlice girip korsan olmaya karar verdim. "Don Quijote" ile olmayacak işler yaptım. "Küçük Kara Balık" ile derenin sonuna kadar inmeye karar verdim. "Küçük Prens" ile büyümenin aslında ne kadar kötü ve sıkıcı olduğunu anladım. Elime geçen her müzik aletini çalmaya çalıştım ve böylece gerçeğin sesini biraz olsun bastırabildim. Ama yine de bir değeri varsa söyleyeyim evet ben de tarih, coğrafya, matematik, dilbilgisi çalıştım ve Erzincan Üniversitesi'nde Türkçe Öğretmenliği okudum. Bu kabuğa girmeye yanaşmadı yüreğim ve en çok istediğim bölüme Ankara Üniversitesi Tiyatro/Dramatik Yazarlık Bölümü'ne geldim. Sonra Çağdaş Drama Derneği'yle tanıştım ve drama eğitmenliği programını tamamladım. Dramayla tanıştıktan sonra hayatım değişti ve hayallerimi cebime koyup yürüyebileceğimi gördüm. Sonunda bu yazıyı bana yazdıran hayat sizlere de okutuyor. Bu cümleleri kurmak için nice çetin yoldan geçtim. Bir hayalcinin dediği gibi "Yürümeyi öğrenmek aynı zamanda düşmeyi öğrenmektir." Düşmeyi göze alarak yürümeye devam edenler bu yolculuklarında Gargamel'in seslerini duysalar da devam ederlerse sonunda Şirinleri görebilirler.

Dadya Alacaatlı Asistan Lider: Beyza Soyal

İlk olarak kendimden bahsetmek isterim. En büyük inancım sevginin ve mutluluğun bulaşıcı olduğu. Dadya'da 3 yıldır çalışıyorum. Bana öğrenmenin yaşı olmadığını kanıtladı. Şuan da 8 aylık çocuk bakım elemanı kursunu bitirip yardımcı öğretmenliğe devam ediyorum. Çocuklarla dans etmeyi ve çocuklardan bir şeyler öğrenmeyi çok seviyorum. O zaman Dadya Dadya ne güzel dünya. Yolumuz çok uzun çocuklar daha çok güzel bilgiler paylaşacağız sizinle.

Dadya Alacaatlı Asistan Lider: Dilek Akyol

Ben, bu sevgi yuvasının yeni üyesi 47 yıllık Dilek. Bana kucağını açan Dadya ailesinin kapısından adımımı attığım andan itibaren aidiyet duygusunu, birlik ve beraberliği, aile huzurunu, ve tüm bu değerlerin çocuklara nasıl yansıdığını iliklerime kadar hissettim. İstanbul’da doğdum, Amerika, Romanya ve İtalya’da büyüdüm. Ne kadar büyüdüğüm tartışılır. 35 numara giyiyorum, ruhum da öyle, hep çocuk kaldı. Uzun süre hosteslik yaptım. Bir çok ülke gördüm. Ama ülkemi hiç bir yere değişmeyeceğimi hissedip doğduğum toprağa geri döndüm. Çocuk sevgim kadar, hayvan sevgim de üst seviyede oldu. Bir at sahibi oldum, adını gece koydum. Profesyonel binicilik ve eğitmenlik yaptım. Özellikle çocuklara binicilik eğitimi vererek sevgimi iki yönlü besledim. Şimdi, şeker çocukların, şeker öğretmenlerinin de öğretmeni Atatürk’ün ve aydınlığın yolundan ayrılmayacağından şüphemiz olmayan Banu öğretmenimin arkasından hep birlikte yürüyeceğiz. Halen devam ettiğim çocuk gelişimi programı ile sevgimi, eğitimle birleştirerek, hayatlarında, onları doğru yolda tutabilecek bir kilometre taşı ya da karanlıkta yolu gösterebilecek bir el feneri olabilirsem kendimi boşuna yaşamamış sayacağım. Ne mutlu bana, ne mutlu Dadyalılara!

Dadya Oran Asistan Lider: Cansu Albayrak

2002 yılında Ankara’da doğdum. Aslen Kırıkkaleliyim. Atatürk Meslek Lisesi Çocuk Gelişimi mezunuyum. Gezmeyi, eğlenmeyi, doğayı çok seviyorum. Çocukken bile özgür ruhlu olduğumaktan ve hissetmekten çok keyif alırdım. Resim yapmayı, yazı yazmayı çok severdim. Hayalim hep öğretmen olmaktı ve hayalime de kavuştum. Dadya Ailesi'ne bende katıldım. Burada olmaktan çok mutluyum. Teşekkürler Dadya Ailesi!

Dadya Alacaatlı Asistan Lider: Nisa Nur Keskinkılıç

2003 Yılı Ankara Doğumluyum. Okul öncesi dönemim de sevgili Ayşe öğretmenime olan büyük sevgim sayesinde ve hayatımda ki en büyük rol modellerden biri olduğu için mesleğe olan merakım o yıllarda başlamıştı. Büyüyünce ne olacaksın sorusuna öğretmen olacağım derdim hep. Zaman bu fikrimi hiç değiştirmedi. Zübeyde Hanım Mesleki Ve Teknik Anadolu lisesinde Çocuk gelişimi ve eğitimi bölümünden mezun oldum. Küçüklük hayalim olan ve içimde katlanarak büyüyen bu mesleğe bir adım yaklaşmıştım. Daha sonra bu alan da tecrübe kazanıp, aynı zamanda okul hayatıma devam etmeye karar verdim. Şuan da İstanbul üniversitesi Çocuk gelişimi ve Eğitimi bölümünü okumaktayım. 19 yaşımda hayalim olan meslekte tecrübe kazanıp gelişmemi sağlayan ve beni hayallerime kavuşturan Dadya ailesine çok teşekkür ederim.

REHBERLİK EKİBİ

Psikolog: Aleyna Çetinkaya

1992 yılında Trabzon'da doğdum. Çocukluğum ise Ege'de yaşadığım ufak bir sahil kasabasında geçti. Çocukluğum bazen denizin içerisine kendimi bırakarak, meyve ağaçlarına tırmanarak ve bazen düşerek bazen de bisikletle, topla, taşlarla kurulan sayısız oyunlarla geçti. Her zaman denize, ağaçlara, hayvanlara büyük bir sevgi besledim. Doğaya olduğu kadar insan doğasına olan merakım psikoloji bilimine yönelmemi sağladı. 2011 yılında Ankara Üniversitesi Psikoloji Bölümü'ne başladım ve eğitimim boyunca bu bölümün birçok alana dokunan yönlerini keşfettim. İnsanların soğan halkaları gibi birbirini sarıp sarmalayan özelliklerinin katmanlarının en önemli dönemlerinden olan çocukluk dönemi ise, benim mesleğime başlarken yöneldiğim alan oldu. Çocukların birbirini izleyen gelişimsel dönemlerinin yanı sıra, onların özgür ve meraklı bir ruhla kendilerine ait biricik özellikler var etmeleri, bana hep büyüleyici bir yolculuk gibi geldi. Aynı zamanda merak uyandıran, heyecanlandıran, öğreticiliği hiç bitmeyen bir yolculuk… Hepimizin bir parçası olduğu bu yolculukta, güzel günleri de birlikte inşa edeceğimize inanıyorum.

Psikolog: Irmak Kılınçel

Ankara'da doğdum. Çekirdek ailemle birlikte rengarenk bir çocukluk geçirdim. Çocukluğumun enerjisi, hareketliliği ve öğrenmeye olan merakımla; tiyatro, dans, buz pateni ve sportla yakından ilgilendim. Büyüdüğümde ise insan gelişiminin aşamalarına olan merakım psikoloji bilimine yönelmemi sağladı. 2016 yılında Girne Amerikan Üniversitesi Psikoloji Bölümü'ne başladım. Eğitim hayatım boyunca gönüllü topluluklarda çalıştım. Çok severek ve isteyerek çıktığım bu yolda ben de artık Dadya Ailesi'nin bir parçasıyım.

Psikolog: Yakup Tekin

Merhabalar ben Yakup Tekin. 1993 yılında Ankara'da doğdum. Çocukların sokaklarda arkadaşlarıyla doyasıya oynayıp büyüdüğü güzel zamanlarda geçti çocukluğum. Kendimi tanımaya başladıkça insanların hayatlarına dokunabilmenin, yardımcı olabilmenin bana ne kadar iyi geldiğini fark ettim. Bu sebeple hem kendimi tanımak hem insanları tanımak hem kendi hayatıma hem de diğerlerine dokunabilmek için psikoloji okumaya karar verdim. Bu süreçte bizi hayatta tutan, doğayı, sporu, kitapları, gezmeyi, keşfetmeyi hayatımın merkezine koymaya çalıştım. Klinik psikoloji alanına yöneldikten sonra ise sağlıklı bir sosyal çevre ve iyi bir ailede geçen çocukluğun insan hayatı için ne kadar değerli olduğunu gördüm ve çocuklarla çalışmaya karar verdim. Dadya ile yolum da burada kesişti. Dadya'nın çocuklara yaklaşımında, hayata yaklaşımında, Dadya'nın felsefesinde kendimi buldum. Dadya ailesiyle birlikte çocukların çocukluklarını yaşayabilmesi idealinde birlikte çalışacağız. Çocukluğun tekrarı yok. Tekrarı olmayan bu biricik zaman diliminde çocuklara faydalı olabilmek için psikolog olarak bu ailede olacağım. Hepimize güzel sağlıklı ve mutlu bir dönem diliyorum.

Dadya Alacaatlı Veli İlişkileri Sorumlusu: Gülizar Karademür

1987 Ankara doğumluyum. Ellerime değdiği andan itibaren saf, temiz çocuk sevgisini bana armağan eden 10 yaşında bir kızım var. Çocukluğumun en büyük hayali ve evcilik oyunlarımı süsleyen öğretmenlikti fakat liseden sonra genel olarak özel okullar da Öğrenci İşleri Sorumlusu olarak devam ettim. Ama içimde hep bir öğretmen şefkati besledim ve kızıma sanki bir öğretmen gibi yoldaşlık yarenlik etmeye çalıştım ve çalışıyorum. Dadya ile ilk buluşmamızda enerjisine, sevgisine hayran olarak okulumuzun kapısından girdim ve sanki hep burada hep Dadya' ya aitmişim gibi aidiyet duygusuyla kaplandım. Bu aileye katılmayı güzel bir şans olarak kabul edip çocuklarımızın neşesiyle dünyayı onların gözünden görmeyi mucize sayıyorum.

Aday Veli İlişkileri Sorumlusu: Neşe Karan

Okulumuzun tatlı idarecisi Neşe Hanım aramıza ilk katıldığında, birbirimize çok söylemesek de acaba bu tempoya ne kadar dayanır diyorduk. Çok uzun yıllar çalışma hayatına ara verdiğinden, dingin, sakin bir hayattan bu kadar tempolu bir hayata geçebilir mi derken, 9 yıla iki okul taşıma, bir okul açma dahil yüzlerce sevimli çocuk, sayısız dostluk, değişik projeler, üretken organizasyonlar, TSE denetimleri sığdırdı. Onu mutfakta düzeni kontrol ederken, çocukların gezi organizasyonlarında, okulun temizlik denetimlerinde öğretmen kahve sohbetlerinde görebilirsiniz. Ama inanın o sırada bile aklı çocukların ne yediğinde, üstlerinin kalın olup olmadığında, o gün biraz keyifsiz gelen bir Dadyalı’da... Telefonunda arkadaş kayıtlarından çok veli numaraları, hatırlatmalarının tamamı çocukların serum fizyolojik saatleri… Neşe Hanım’ın çocuklar kadar sevdiği ve önemsediği bir diğer şey çiçekleri.. Okulun her yerinin botanik bahçesine benzemesi o yüzden.. Kısacası; kızı ve çiçekleri ve artık çocuklarıyla, ailesiyle mutlu, keyifli; hiç kimse kırılmasın isteyen, estetik dokunuşlarıyla okulumuzu eve dönüştüren, enerjisiyle gençlere taş çıkaran, tatlı sohbetleriyle vazgeçilmez, günümüzün neşesi Neşe Hanım...

Kütüphane ve Tasarım Sorumlusu: Nevin Melis Çınar

İzmir’de doğdum ve büyüdüm. Çocukken sanata olan ilgim hep çok fazlaydı. Ailem bu ilgimi fark ettikten sonra 8-11 yaşları arasında bale, 11-13 yaşları arasında da tiyatro eğitimi alarak birçok kültür ve sanat merkezinde gösterilerde yer aldım. Hacettepe Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü'nü okumam da çocukluğumda sanatın birkaç dalında yer almam oldukça etkili oldu. Üniversite yıllarım dedemden kalma fotoğraf makinesini elimden hiç düşürmeden çeşitli illerde müze ve ören yerlerini gezerek, Ayasofya Müzesi, Kariye Müzesi ve Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde stajlar yaparak; sanat ve mimari, hayvan hakları topluluklarında görevler alarak; çok kitap okuyarak, araştırarak, tez yazarak ve bazen de çimlerde gökyüzünü öylece izleyerek geçti. İlgi alanlarım arasında pikolo çalma, sosyoloji okumaları yapma, grafik romanlar okuma ve toplama yer alıyor. Çocuk kitaplarıyla ise Dadya Çocukları sayesinde tanıştım. Erken yaştaki çocukların kitaba erişimini sağlamak oldukça mutluluk verici.

İşletme Ekibi

Dadya Oran Aşçı: Filiz Debeleç

Evde annelerin tüm uğraşlarına rağmen yedirilemeyen tüm sebzeleri yedirtebilen, yaptığı kurabiyeler ile ünlü; velilerin e-posta ile tarif istediği Filiz Hanım. Veli toplantılarında tüm velilerin tam kadro toplanmasının nedeni o; biliyoruz, çünkü açıkça söylüyorlar. İşte sihirli tarifi; Dadya Çocukları’nın kahkahaları, bolca sevgi, gülen gözlerin pırıltısı, işini çok severek yapan ellerin marifeti... Tüm bunların yanında, hangi çalışanımız neyi sevmez, ne dokunur, neyi pek sever bilir; ona göre tek tek tüm çalışanların yiyeceğini ayrı ayrı keyifle, özenle hazırlar. Bunun adı sevgi, özen, işine saygı. İşte bu yüzden Dadya’ya gelen, herkes kilo alır.

Dadya Alacaatlı Aşçı: Gözde Metin

Ankara doğumluyum. Aşçılık ve Çocuk Gelişimi bölümleri önlisans mezunuyum. 11 yıllık evli ve 4 çocuk annesiyim. Hayatta en çok mutlu olduğum yer mutfaktır. 3 seneyi aşkın bir süre şeker hamurundan pasta ve kurabiye yapımıyla ilgilendim. Farklı tat, lezzet ve sunumlar ilgi alanıma giren konulardır.

Dadya Oran Aşçı Yardımcısı: Hafize Karakılıç

Tam 10 yıldır Dadya’ya gelen tüm bebekler Hafi’nin elinden, sevgisinden geçiyor; tüm bebişlerimizin ek gıdaya geçiş süreci, beslenmeleri, güvenlik içinde gelişimlerini sürdürüp, öğretmenlerimize teslimi hep Hafi ile oluyor. Çocuklar yemek yemediğinde, biz istemesek de, geleneksel yönteme geçip, mama sandalyesinde uçak kovalayan, minicik bebeklerin eline kalem kağıt veren, bebekleri soyup her gün masaj yapan gizli kahraman, bebek öğretmenimiz. Bebekler yemek yemediğinde, ateşi çıktığında oturup ağlayan, üst gruplara geçen çocuklarına yemek salonunda rastlarsa arada derede gizlice yemek yediren, terlerini kontrol eden; duygusal öğretmenimiz... Grubundaki çocuklar ilk adım attığında okulu ayağa kaldırır Hafi, diğer gruplar proje yaptığında hiç olmazsa bizimkiler de izlesinler diye sürece dahil olur, bebeklerin kirlenmesine hiç takılmadan kendi yemelerini destekler, her gün mutlaka bahçeye çıkarır.

Dadya Oran Kat Görevlisi: Deniz Sakinci

Okulumuzun gizli kahramanları var; onlarsız eksik kalırdık. Deniz Hanım onlardan biri.. Kimi zaman, güle söylene ''Artık yeter sınıf içinde bulgur, kum, kim görmüş?'' ya da ‘'Kızlar burası eviniz değil, bu kadar dağılmayın!'' dese de işini severek yapar. Sınıfları toparlamanın, çocukların özbakım ihtiyaçlarına yardım etmenin yanında, okulun en hızlı kule yapanı, günlük yaşam sınıfında kahve masası hazırlayanı ve hafıza kartı eşleştirenidir. Çocuklar ve sınıf liderleri tüm oyuncakları çocuklar ve sınıf liderleri tüm oyuncakları toplasa da, onun tekrar bir düzeltmesi, estetik dokunuşu gereklidir sınıflara. Onu her an; çiçeklerle konuşurken, puzzle yaparken, sınıfları düzenlerken görebilirsiniz. Merdivenlerden inerken bile, elinde havlu bez, trabzan silen, halı silmek için boş sınıf kovalayan da odur, gezilere eşlik edip, çocukların üstlerini kontrol eden de... Öte yandan şahane çocuk bakar, hikaye okur. O çocukları, çocuklar onu çok sever.

Dadya Oran Kat Görevlisi: Gülsüm Demiryürek

Kırşehir doğumluyum. Evliyim, iki kız çocuk sahibiyim. 16 yıldır Ankara'da yaşıyorum. Gezmeyi, yeni yerler görmeyi, yeni insanlar tanımayı, ailemle ve çocuklarımla vakit geçirmeyi çok seviyorum. 2019 yılında Dadya'ya girdim. Burada olmaktan ve bu ekipte yer almaktan mutluyum.

Dadya Alacaatlı Kat Görevlisi: Sultan Soyal

Sultan Hanım okulumuzun kısa zamanda güler yüzü, enerjisi, cıva gibiliği ile vazgeçilmezi oldu. Sınıfları toparlamanın, çocukların özbakım ihtiyaçlarına yardım etmenin yanında, neresi dağınıksa ''Dur ben şurayı bir havalandırıp geleyim.'', ''Kızlar şurayı bir elden geçirsem?'' diyerek her alana yetişir. Kendisinin eklemek istedikleri var; Dadyayı çok seviyorum, Dadya benim bir ailem oldu. Burada çalışmayı, iyi niyeti, aile ortamını öğrendim. Belki inanmazsanız ama konuşmayı, iletişime bile geçmeyi burada öğrendim. Yaşımın yettiği yere kadar burada çalışmayı istiyorum.

Dadya Alacaatlı Kat Görevlisi: İkbal Uğurlu

Dadya Alacaatlı'dan İkbal Uğurlu. 39 yaşındayım, evliyim ve 3 çocuk annesiyim. Daha önce ev işlerinde çalıştım. Dadya'nın yeni okulu açılınca kadroya katıldıım. Alacaatlı’da kat görevlisi olarak çalışmaktayım. Yaptığım işimi seviyorum.

Dadya Alacaatlı Kat Görevlisi: Semra Aydemir

Ankara doğumluyum. Lise mezunuyum. Hiç yerinde duramayan ve çevremdekileri mutlu etmekten hoşlanan birisiyim. İki erkek çocuk annesiyim. Eşimin mesleği dolayısıyla birkaç şehirde ikametgah ettik. Ardından Ankara'ya döndüğümde çalışmaya karar verdim. Artık çocuklarım da büyümüştü. Çocukları çok seviyorum. Daha önce de kreşte çalıştım. Ardından Dadya ile tanıştım ve burada olmaktan çok mutluyum. Günlerimiz çok keyifli geçmekte. Ve nice güzel günler geçirmek temennisiyle.

Dadya Oran Ulaşım ve Tamir Sorumlusu: Yusuf Özgün

Çorumluyum. 1990 yılından beri Banu Özkan ile çalışıyoruz. Uzun yıllar Ekinciler Holding’de birlikte çalıştıktan sonra, kuruluşundan itibaren Dadya’dayım. Üç çocuğum, iki torunum var. Dadya’nın her alanında bir rolüm var; tamirat, satınalma, banka, resmi işler benden sorulur. Dadya çocuklarının sembolik dedesiyim. Burada varolduğum sürece Dadya’nın daha da ileriye gidebilmesi, başarılı olması için her aşamada var olacağım.

Dadya Alacaatlı Ulaşım ve Tamir Sorumlusu: Necdet Gündoğdu

1966 Ankara doğumluyum. 22 yıllık evliyim. Efe ve Dora isimlerinde çocuklarım var. 16 yıldır anaokulu sektöründe çalıştım ve 1 yıl ara verdim ve kader benim yolumu Dadya ile kesiştirdi. Tekrar kaldığım yerden devam ediyorum ve Dadya Ailesi'yle mutlu olduğumu belirtmek isterim.