DADYA

Oyun Gruplarımız

Kidsnook Hafta İçi Oyun Grubu

Değerli Oyun Grubu Aday Velilerimiz,

Oyun; çocuğun tüm yaşamı boyunca bilişsel, duyuşsal, davranışsal alanlarına yönelik işlevleri yerine getirmede deneyim kazandığı, etkili öğrenme süreçlerini destekleyen, en önemli öğrenme aracıdır. Oyun, ayrıca çocuğun duygularını, çatışmalarını, eğilimlerini kendi istek ve çevre etkilerini farketmesini sağlar. Çocuk kurduğu oyunda, amaçlarını, sorununu, sevincini, öfkesini, sevgisini ifade eder. Oyunlar aracılığıyla, çocuk kendi gereksinimleri ile çevre koşulları arasında denge kurmakta ve uyumunu yapmaktadır. Oyun, çocukların bilgi topladığı ve yeni becerileri öğrendiği, eski becerilerinin alıştırmasını yaptığı temel yollardan biridir.

Montaigne oyunun çocuğun eğlenmesine, oyalanmasına yarayan amaçsız bir uğraş olduğu görüşüne karşı çıkmış ve oyunun çocuklar için en gerçek uğraş olduğunu savunmuştur.

Dadya’da oyun grubu 18-30 aylık çocuklara yönelik Kidsnook masal atölyesi, hareket ve doğa çalışmalarını içeren bütünleştirilmiş etkinliklerden bir program modülü 6-8 çocuk ve ebeveyn olarak tasarlanmıştır. Atıştırma zamanı, parça-bütün çalışması, sayma, eşleştirme gibi çalışmalar için de uygun ortam sağlamaktadır.

Dadya'ya kaydolurken, oyun grubuna devam eden Dadyalılara öncelik verilmektedir.

Seçilen programa göre haftanın bir ya da birkaç günü 10:15-11:30 saatleri arasında güne başlama rutini ile başlar, masal ile devam eder, hareket ya da duyusal etkinlik ile sürüp, aynı hoşçakal şarkısı ile son bulur. Sürecin son 15-20 dakikasında rehber sorumlularımız da gözlem yapmakta, ayda bir yapılacak kısa söyleşilerde sorularınızı yanıtlamaktadır.

Hafta Sonu Oyun Grubu

Hafta sonu 2-4 yaşındaki çocuklarla oluşturulmuş gruplarda; hareketli oyun, masal, duyusal çalışmalar, doğa gibi alt başlıklarda, geçişlerle sürdürülen bütünleştirilmiş program, bir saati bütünleştirilmiş etkinlik yarım saati serbest oyun olarak planlanarak uygulanmaktadır.

Oyun grupları Orman Liderleri tarafından, sınıf dışı alanda yaz-kış, yağmur çamur demeden sürdürülmektedir. Burada çocukların doğa ile bağ kurarken, akranlarıyla bir arada keyifli zaman geçirmeleri amaçlanmaktadır.

Unutmayın! Atıştırma için matlarına oturup, erzak zamanı getirdiklerini yiyecekler, tuvaletleri geldiğinde mahremiyetlerine dikkat ederek doğanın kuytu bir köşesine koşacaklar.

Kayıt olmak için; form istemenizi ve gerekli belgeleri hazırlamanızı rica ederiz.

Doğada oyun grubuna gelirken nasıl giyinmeli?

• Kışın beli kapatacak uzun kapüşonlu kaz tüyü benzeri mont, kış için tulum,

• Çamurlanmasından endişe etmeyeceğiniz outdoor ayakkabı,

• Duruma göre penye ya da yün şapka, boyunluk, yün eldiven, iki parmaklı kar eldiveni, uzun çorap,

• Bahar aylarında yağmurluk, çamurlanmasından çekinmeyeceğiniz , plastik çizme, su geçirmez bot,

• Kullanabilecek yaşta ise geziler için kancalı SuCo ya da koku yapmayan ağır olmayan termos,

• Basit çok kullanımlı küçük bir saklama kabı, bir avuç üzüm, ceviz gibi atıştırmalık,

• Oturma matı (Decathlon’dan alınabilir),

• Orman grubu için isteyen orta boy çizgisiz defter, birkaç boya kalemi, orta kalınlıkta halat, isteğe bağlı çakı, dürbün (çocuk fotoğraf makinası, böcek kutusu) getirebilir.

Sevgiyle ve bol oyunla...

DADYA ÇOCUKLARI