DADYA

EGITIM ANLAYISI

Dadya Çocuklari, temel becerileri kazanmis, merak eden, arastiran, sorgulayan, kendiyle ve çevresiyle barisik, çagdas; bilimsel bilgiye, sanata ve çevreye duyarli çocuklar yetistirmek amaciyla Reggio Emilia Yaklasimi'nda esinlenmis bir program uygulamaktadir.

Reggio Emilia Yaklasiminin kurucusu Loris Malaguzzi’ye göre; çocuklara somut yasantilar sunularak yeni kesifler yapmalarina firsatlar saglanmasi önemlidir. Çocuklar sirasiyla arastirma, üretme ve hipotezlerini test etme asamalarindan geçmektedirler. Burada resim çizme, heykel, dramatik oyun gibi bir çok sembolik yolla kendilerini ifade etme imkâni bulmaktadirlar. Reggio egitimcilerinin “çocugun yüz dili” adini verdikleri bu görüs, çocuklarin somut yasantilari sembolik ifadelere dönüstürdükleri çok sayida dili ifade etmektedir. Çocuk problemlerinin çözümünde akranlariyla birlikte çalismakta, ögretmen ise bu sirada ona yardimci olmaktadir.

Reggio Emilia yaklasiminda ortam “ögretmenin kendisi”dir. Ancak, Reggio Emilia yaklasiminda sadece fiziki çevrenin degil sosyal çevrenin de önemli oldugu vurgulanmaktadir. Bu nedenle Reggio Emilia okullarinda yetiskinler ve çocuklar arasindaki sosyal alisverisi kolaylastirmak amaciyla bütün çocuklarin ve ögretmenlerin birlikte bulunabilecekleri büyükçe bir alan bulunmaktadir. Reggio Emilia okullari insanlari içeri girmeleri ve oyun oynamalari için çeken bir atmosfere sahiptir; bitki ve çiçeklere, ayna ve isik-gölge alanlarina sikça rastlanir. Sinif ortami çocuklarin fikirlerini birbirleriyle paylasabilmeleri için olanaklar saglamaktadir. Çocuklar küçük gruplar halinde çalisirken ögretmen çocuklarin söylediklerini kaydetmekte ve daha sonra bu kayitlari onlarla paylasmaktadir. Reggio Emilia siniflari, çocuklarin fotograflariyla ve yaptiklari çesitli çalismalarla doludur. Çocugun ögrenme dokümanlarina okulun her yerinde rastlamak mümkündür.

Dadya Çocuklari'nda siniflar, fiziki sartlar elverdigince Reggio yaklasimina uygun hazirlanmis, tepegöz, projeksiyon, ayna, ahsap malzemeler, informal oyuncaklar bolca kullanilmistir. Siniflarin düzeni rijit degil, çocuklarin istek ve ihtiyaçlarina göre degistirilebilir malzemelerden seçilmistir. Çocuklari sinirlamayan, kendi kendine yeten bireyler olmalarina firsat veren bir yaklasim sürdürülmeye çalisilmaktadir.

Kurucumuz Hacettepe Üniversitesi Okul Öncesi Bölümü’nde ögretim görevlisi Arif Yilmaz ile birlikte Italya’da Malaguzzi Merkezi’nde egitim ve sertifika almistir. Doç. Arif Yilmaz ilki 2014 Nisan ayinda olmak üzere sisteme iliskin egitimleri tüm çalisanlarimiza hizmet içi egitim kapsaminda vermistir. Ögretmenlerimizden 8'i yurtdisinda Reggio okullarinda gözlem ve bilgi alisverisi yapmistir.

Reggio yaklasiminda planlama;

  • Çocuklarin meraklariyla sekillenen, grubun hazir bulunuslugu ve ihtiyaçlari dikkate alinarak hazirlanan kisa dönemli eglenceli planlar,
  • Proje yaklasimini esas alan çoklu zeka alanlarini dikkate alan uygulamalar,
  • Egitim degerlendirmeleri ile yeniden sekillenen planlar döngüsü seklinde özetlenebilir.

Sonuca degil, sürece odaklanan; grup etkinligi yerine çocuklarin meraklarina göre farkli konularda küçük gruplu sofistike çalismalarla, gerektiginde ailelerle ve konunun uzmanlari liderliginde sürdürülen projeler; ortaya çikarilan ürünler; o projelere ait çocuklarin hazirladigi dokümanlar, ailelerle bu dökümanlarin sunumlarla, sergilerle, çesitli etkinliklerle paylasilmasi programin özünü olusturmaktadir. B

Reggio Emilia yaklasiminin en önemli özelligi gözlemdir. Bu baglamda, ögretmenlerimiz yaninda Rehberlik Servisi de gözlem yapar. Rehberlik Servisimiz Çocuk Gelisimci Yasemin Polat Yildiz ve Senay Sirin, Psikolog Caner Çiftçi ve Aysegül Yaslioglu'ndan olusur. Rehberlik servisi; sürekli gruplari ziyaret ederek, çocuklarin gelisimlerini sistematik olarak gözlemlemekte; AGTE, Geçda, Gessel, Metropolitan ve Frostig, Marmara Ilkögretime Hazir Olus, Peabody, Denver 2 testi de dahil çesitli ölçeklerle gelisim grafiklerini çikarmakta ve gerektiginde önleyici danismanlik kapsaminda; okulda ve evde yapilabilecek çesitli öneriler ve etkinlikler de dahil her tür gözlemi ailelerle paylasmaktadir. Bu sonuçlar, çocuklarin kisisel portfolyolarinda saklanmakta ve mezun olan çocuklarimiza dosya halinde verilmektedir. Sorulariniz için, yasemin@dadyacocuklari.com

Tüm bunlarin yaninda hayatin renklerini tasiyan çocuklar yetistirebilmek için, her firsatta müzeler, parklar, ormanlar, resim galerileri, postane, itfaiye, firin, ambulans, kitapçi, market, THK, rasathane gibi deneysel geziler yapilmasina, dogum günleri, partiler, yeni yil kutlamalari gibi sosyal etkinliklerin aylik planlarda sikça yer almasina büyük önem verilmektedir.

Galeri