Çocugunuzla Kaliteli Zaman Geçirmek


ÇOCUGUNUZLA ETKIN ZAMAN GEÇIRMEK

Çocukla etkin; kaliteli zaman geçirmek, ebeveynle çocugun birlikte ve karsilikli iletisim halinde, iki tarafin da keyif aldigi, çocugun sosyal-duygusal, bedensel ve zihinsel gelisim alanlarini destekleyen, çocugun yasina uygun etkinlikleri sürekli ve tutarli olarak yapmaktir. Çocukla kaliteli zaman geçirmek için mutlaka uzun süre gerekmez. Sürekli ve tutarli olmak kaydiyla günde yirmi dakika çocukla kaliteli zaman geçirmek bile çocugunuzun gelisimine büyük katki saglar. Fakat sadece televizyon karsisinda konusmadan oturmak, sözlü- sözsüz temas kurmadan yürümek, gezmek, çocuga sürekli ya da pahali oyuncaklar almak kaliteli zaman geçirmek degildir. Önemli olan çocugunuzla günün her dakikasi birlikte olmak degil, birlikte oldugunuz dakikalari dolu dolu yasamaktir. Çocugunuzun ihtiyaci da bundan ibarettir zaten. Çocuklar dogalari geregi kendi ihtiyaçlarini hep ön planda tutarlar ve elde etmek için her türlü yolu denerler, dikkat çekmeye, istedikleri ilgiyi üzerlerinde toplamaya, bu sayede duydugu sevgi ihtiyacini biraz olsun karsilamaya çalisirlar. Çocugunuz evdeki hareketleriyle, ufak yaramazliklariyla anne- babasindan görmek istedigi sevgiyi elde etmek için bazi adimlar atabilir. Bu durumda size düsen, çocugunuzun bu adimina karsilik vererek birlikte oldugunuz zamani sadece ona ayirarak, oyunlar oynayarak, onu dinleyerek bu zamani geçirmektir. Aileler çocuklariyla zaman geçirirken de sinir koymalidirlar. Unutulmamalidir ki, kurallar ve rutinler oldugu zaman çocuklar kendilerini daha mutlu ve güvende hissederler. Anne- babalarin bu süreçte çocuklarina rehberlik etmeleri, gözlemlemeleri ama ayni zamanda çocugun kendi kararlarini vermesine de izin vermeleleri gerekir. Çocugunuzla geçirdiginiz zamani etkin kullanabilmek için; - Ona ayirdiginiz zamani sadece çocugunuzla ilgilenerek geçirin. Diger is, sorumluluk vb. bir kenara birakin.

  • Yaptiginiz etkinlikleri çocugunuzun yasina uygun olarak planlayin.

  • Bazen sadece anne ya da sadece baba olarak çocugunuzla vakit geçirin, ama diger zamanlarda da tüm aile olarak zaman geçirmeyi ihmal etmeyin.

  • Yapacaginiz etkinliklere baslamadan önce çocugunuzun özel oldugunu, istek, yetenek ve ilgilerinin yetiskinlerinkinden ve baska çocuklarinkinden farkli olabilecegini unutmayin.

  • Bu zamani görev gibi geçirmeyin siz de keyif alin.

  • Sürekli ve tutarli olun. Örnegin, isten eve aksam 8’de geldiniz. Aksam yemeginizi yiyorsunuz. Eger çok yorgunsaniz/gerginseniz, bunu ifade edin. Yemeginizi yedikten sonra, oglunuzu ya da kizinizi alin ve oyun odasina gidin. Gününün nasil geçtigini sorun, siz de kendi gününüzü anlatin, yoruldugunuzu da ekleyin. Onunla bir oyun oynayin. Ya beraber baslattiginiz bir koleksiyonu inceleyin, ya ona bir kitap okuyun, ya beraber bir yapboz tamamlayin... Bu sayede hem sizin gerginliginiz ona yansimamis olur hem de onun gelisimini destekleyen bir zaman geçirmis olursunuz.

  • Hem davranislarini/becerilerini hem de kisiligini takdir edin: “iyi ki varsin kizim/ oglum, seninle olmak/oyun oynamak benim için çok keyifli, vb.” Çocugunuzla etkin ve keyifli zaman geçirebileceginiz önerileri paylastigimiz Aile Etkinlikleri Takvimi’n uygulamayi unutmayin!

Sevgiyle kalin,

DADYA ÇOCUKLARI DEGERLENDIRME VE REHBERLIK