Babanin Önemi


Bir çocugun hayatinda anne ve babanin rolleri farklidir ve hiçbiri digerinin rolünü üstlenemez. Günümüzde korkulan ve aksam eve geldiginde çocugu azarlayacagi düsünülen ‘’baba’’ modelinin yavas yavas yok oldugunu söyleyen Dr. Mehmet Yavuz, ebeveynlerin çocuk yetistirme konusunda artik daha bilinçli olduklarini belirtiyor.

Babalar Artik Daha Anlayisli...

Geleneksel ailelerde baba dendiginde akla çalisip para kazanan ve evin ihtiyaçlarini karsilayan, otoriter, aksam isten eve geldiginde rahatsiz edilmemesi gereken bir model gelebilir. Ancak günümüzde, özellikle annenin de çalistigi ailelerde artik ‘’baba’’ rolü ciddi bir degisime ugradi. Eski sert ve sinirli babalar yerini anlayisli, çocuguyla ilgilenen, sorunlari çözmede etkili, tatli-sert bir ‘’erkek’’ modeline birakti.

Iyi Bir Baba Olmanin Yolu Sabir ve Tecrübeden Geçiyor!

Bebeklerin ilk yaslarinda anneye olan ilgi ve bagliliginin ikinci yastan itibaren babaya yönlendigini belirten Dr. Yavuz, baba-çocuk iliskisinde dogru iletisimin fiziksel temas ve birlikte verimli vakit geçirmek oldugunun altini çiziyor. Hiç kimsenin ‘’iyi bir baba’’ olarak dogmadigini söyleyen Yavuz, baba olmanin sevgi, tecrübe, sabir ve bilgi edinmeyle gerçeklesecegini vurguluyor.

Baba, Çocuk Için En Önemli Güven Kaynagi...

Baba; çocugun çevresindeki en önemli modeldir. Erkek ve kiz çocuklarina göre farklilik gösterebilen baba-çocuk iliskisinde en önemli nokta çocukluk döneminde babaya duyulan güvenin, çocugun yetiskinlik döneminde ciddi bir rol oynamasidir. Bunun bilincinde olan ebeveynlerin her hareketlerini çocugun gelecegine bir yatirim olarak düsündügünü belirten Dr. Yavuz, yapilan arastirmalarda erkek çocuga sahip babalarin, çocuguyla daha ilgili oldugunu vurguladi. Erkek çocugun babayla ortak ilgi alanlarinin daha çok oldugunu sözlerine ekleyen Dr. Yavuz, kiz çocuklari için de babanin essiz bir güven kaynagi oldugunun altini çizdi. Iyi bir baba modeli, hem çocugun gelisimini hizlandirir hem de babanin özgüvenini artirir. Saglikli baba-çocuk iliskisi olan ailelerde babasindan sevgi ve ilgi gören çocuk hem sosyal hayatinda hem de okul hayatinda basarili olur, el becerilerini baba destegiyle gelistirir.

Cinsel Kimligini Baba Sayesinde Kazaniyor

Bir çocugun tanidigi ilk ‘’erkek’’ modelinin baba oldugunu belirten Dr. Yavuz, özellikle erkek çocuklarin cinsel kimligini babadan modelledigini, kiz çocuklarin da karsi cinsi tanimasi ve güvenmesi anlaminda babadan etkilendigini vurguladi. Baba-çocuk iliskisinde çocugun zihninde olusacak ‘’iyi baba’’ kavramina annenin desteginin kaçinilmaz oldugunu belirten Dr. Yavuz, anne-baba arasindaki iliskinin çocugu büyük ölçüde etkiledigini belirtiyor. Bu nedenle annenin, çocuga ‘’baba’’ kavramini dogru bir sekilde tanimlamasi, davranislarinda da çeliskiye düsmemesi çocugun ruhsal sagligi için son derece önemlidir.

Baba-Çocuk Iliskisinde Bunlara Dikkat!

  • Çocuga sevgi, ilgi göstermeli ve zaman ayirmalidir.
  • Bebegin sagligi, beslenmesi, temizligi gibi ihtiyaçlarini karsilamasi önemlidir. Bu iliski daha gelecekteki saglikli iliskinin önemli bir parçasidir.
  • Çocugu oldugu gibi kabul etmeli, baskalariyla kiyaslamamalidir.
  • Çocugun çabalarini, olumlu davranislarini desteklemeli, basarisizliklari karsisinda sabirli, sakin ve yapici olmalidir.
  • Tüm davranislariyla çocuga iyi bir model olmalidir.

Nöroloji Uzmani Dr. Mehmet Yavuz